Stagnál a nukleáris ipar
Európa mellett Ázsiában is folytatódott a termelés erőteljes növekedése. A többi régióban a 2023. évi össztermelés nagyjából az előző évihez hasonló volt.
Stagnál a nukleáris ipar
Selyemutak

Stagnál a nukleáris ipar

Nukleáris erőmű Franciaországban. Fotó: AFP/JEAN FRANCOIS FORT
Moszkvatér.com/Stier Gábor 03/11/2024 10:26

Stagnál az atomenergia ipar lényegében minden kulcsfontosságú mutató tekintetében. A World Nuclear Performance Report 2024 (Globális Nukleáris Teljesítmény Jelentés 2024) feltérképezi és elemzi a globális nukleáris ipar 2023-as helyzetét. Ezen belül kiemeli, hogy Európa – ahol a nukleáris energiatermelés évek óta csökkenő tendenciát mutat – az új atomerőművi blokkok hálózatra kapcsolása tekintetében az adott időszakban az egyik vezető térséggé vált, hiszen mindig meghatározó francia atomerőmű potenciál mellett a szlovákiai Mohi Atomerőműben és a Belorusz Atomerőműben két blokk kezdte meg működését. Mindkét létesítmény orosz tervezés, és a Roszatom egyre otthonosabban érzi magát  Ázsiában is. Médiapartnerünk, a Moszkavatér.com elemzése.

A World Nuclear Performance Report legutóbbi jelentésében vizsgált 2023-as évben az atomerőművi blokkok világszerte 2 602 TWh villamos energiát termeltek. Ez 58 TWh-val több, mint 2022-ben (2 544 TWh), de 51 TWh-val kevesebb, mint 2021-ben (2 653 TWh). Ehhez az 58 TWh-hoz a legnagyobb mértékben Franciaország járult hozzá, amely 42 TWh-val növelte termelését, és ezzel mintegy felét ellensúlyozta a francia blokkok elhúzódó üzemszünetei miatt bekövetkezett termelés csökkenésnek.

„Európa mellett Ázsiában is folytatódott a termelés erőteljes növekedése. A többi régióban a 2023. évi össztermelés nagyjából az előző évihez hasonló volt”

Az üzemelő erőművek száma 2022-hez képest változatlanul 437 volt. Névleges teljesítményük azonban 1 GW-tal, 392 GW-ra csökkent a 2023-as év során. Emellett néhány üzemelő státuszú egység – például Japánban és Indiában – nem termelt villamos energiát. Összességében a 2023-ban villamos energiát termelő egységek teljesítménye 368 GW volt – 3 GW-tal több, mint egy évvel korábban.

2023-ban a kapacitás kihasználása általában összhangban volt az előző öt évben elért értékekkel. A teljes atomenergia ágazatban 2023-ban a kapacitás-kihasználási tényező átlaga 81,5 százalék volt (2022-ben 80,4 százalék). Ez a mutató 2000 óta körülbelül ezen a szinten van. „Az 1970-es évek óta minden évtizedben folyamatosan nőtt a beépített kapacitások átlagos kihasználtsági foka. A 2010-es években elért magas arányok 2020-tól kezdve tartósan fennmaradnak” – jegyzik meg a jelentés szerzői. Az ipari nátriumhűtésű gyorsreaktorok és a könnyűvizes grafit reaktorok (mindkét típus csak Oroszországban üzemel) javították a mutatóikat. Különösen a könnyűvizes grafit reaktorok kapacitás-kihasználási tényezője lépte át a 80 százalékos határt 2023-ban.

„A jelentés szerint az atomreaktorok teljesítményében nincs általános – életkorral összefüggő –csökkenés. Ezen túlmenően azt is megállapította, hogy a 20 évnél fiatalabb, és a 45 évnél idősebb blokkok átlagon felüli kapacitás-kihasználási tényezőt mutattak. Ezzel szemben a „középkorú” egységek kapacitásának kihasználtsági foka átlag alatti”

A vizsgált évben, azaz 2023-ban öt blokk csatlakozott a hálózatra. Egy-egy Kínában (Fangchenggang-3), Dél-Koreában (Shin-Hanul 2), az Egyesült Államokban (Vogtle 3), Belaruszban (a Belorusz Atomerőmű második blokkja) és Szlovákiában (Mochovce-3). A Mohi és a Belorusz Atomerőművek blokkjai orosz tervezésűek. A Mohi Atomerőmű VVER-440-es reaktorral felszerelt 3. blokkját 2023. január 31-én szinkronizálták az elektromos hálózattal. Ilyen típusú reaktorokat leginkább Kelet-Európában építettek a múlt században. Tervezése és teljesítménye olyan sikeresnek bizonyult, hogy az erőműépítések 1990-es leállítása ellenére Szlovákia úgy ítélte meg, az országnak érdekében áll, hogy elkészüljenek a 3. és 4. blokkok Mohiban. Az építkezést 2015-ben folytatták. A 4. egységben jelenleg üzembe helyezés előtti műveletek folynak.

A Belorusz Atomerőmű 2. blokkját 2023. május 13-án helyezték üzembe. Ez a blokk az elsőhöz hasonlóan III+ generációs VVER-1200-as reaktorral van felszerelve. Ezek az első VVER-1200-as reaktorokkal felszerelt blokkok Oroszországon kívül. 2023 végére mindkét blokk a teljes fehéroroszországi villamosenergia-fogyasztás 30 százalékát biztosította (mostanra ez az arány elérte a 40 százalékot). „2023 decemberében Viktor Karankevics energiaügyi miniszter kijelentette, hogy az ország fontolóra veszi egy második atomerőmű, vagy egy harmadik blokk építését az Astravets Atomerőműben. Októberben az orosz TVEL vállalat és a BelRAO állami vállalat megállapodást írt alá a fehéroroszországi radioaktív hulladékkezelés infrastruktúrájának fejlesztéséről, és a felszínközeli tároló működtetéséhez szükséges személyzet képzéséről” – áll a jelentésben.

„Hat új blokk építése kezdődött meg 2023-ban. Ezek közül egyet, az egyiptomi El Dabaa Atomerőmű 3. blokkját a Roszatom építi. További öt blokkot Kínában építenek”

Az El Dabaa négyblokkos, VVER-1200-as reaktorokkal felszerelt atomerőmű. A telephely a Földközi-tenger partján, Alexandriától 140 km-re található. Jelenleg mind a négy blokk építése folyamatban van (a 4. blokk első betonozására 2024. január 4-én került sor). Augusztus végén Alekszej Lihacsov, a Roszatom főigazgatója Musztafa Madbúli egyiptomi miniszterelnökkel tárgyalt az építkezés előrehaladásáról. Musztafa Madbúli hangsúlyozta, hogy az El Dabaa Atomerőmű különösen fontos, mivel fontos szerepe van az állam azon tervében, amely szerint 2030-ig az új és megújuló energiaforrások felhasználásának kiterjesztésével diverzifikálja az energiaforrásokat. Az egyiptomi miniszterelnök megismételte, hogy az ország állami intézményei készek támogatni a projektet, tekintettel annak jelentőségére Egyiptom tiszta villamos energiával való ellátásában.

„A Nukleáris Világszövetség számításai szerint az építés alatt álló egységek száma elérte a 61-et. A Roszatom világelső a külföldön épülő egységek számát tekintve”

A kétblokkos Ruppuri Atomerőművet Bangladesben a Roszatom építi VVER-1200-as reaktorokkal. Az 1. blokk építése 2017 novemberében kezdődött, a 2. blokknál 2018 júliusában öntötték az első betont. Elkészülte után a két egységből álló erőmű várhatóan az ország villamosenergia-termelésének mintegy 9 százalékát fogja biztosítani. Banglades 2023 októberében kapta meg az első töltéshez szükséges nukleáris üzemanyagot. Azóta a Ruppuri Atomerőmű nukleáris létesítménynek számít. A Ruppurban dolgozó személyzet engedélyezést megelőző képzése 2024-ben fejeződött be. Jelenleg normál üzemmódban folyik a munka az atomerőműben. Az 1. blokk üzembe helyezése 2025-ben várható.

„Kínában a Roszatom jelenleg a Tianwan Atomerőmű 7. és 8. blokkjának, valamint a Xudapu Atomerőmű 3. és 4. blokkjának építésében vesz részt”

Mind a négy egység orosz tervezés szerint épül VVER-1200-as reaktorblokkok felhasználásával. A Roszatom végzi a nukleáris sziget tervezését, a dokumentáció és a berendezések szállítását, valamint a kapcsolódó szolgáltatások nyújtását. A Tianwani Atomerőműben korábban megépített négy – VVER-1000 reaktorral felszerelt – blokk sikeresen állít elő áramot Kína számára.

Magyarországon a Roszatom a Paks II. Atomerőmű első betonozására készül. A Magyar Atomenergia Hivatal 2022 augusztusában adta ki az engedélyt két – VVER-1200-as reaktorral felszerelt – blokk építésére. A magyar kormány 2023 áprilisában megerősítette szándékát a projekt folytatására. Ugyanezen év májusában az Európai Unió jóváhagyta a Roszatommal kötött módosított szerződést. A helyszínen 2023 júliusában kezdődtek meg az előkészítő földmunkák. A Paks II. első blokkjánál az első beton öntése az év végén várható.

Indiában a Roszatom négy erőmű blokkot (3–6. blokk) épít a Kudankulam Atomerőműben. Ezekben az egységekben VVER-1000 reaktorokat telepítenek. A Kudankulam első építési szakaszának blokkjai (1. és 2. számú) 2013-ban, illetve 2016-ban csatlakoztak az elektromos hálózatra.

Törökországban a Roszatom az ország déli részén, Mersintől 120 kilométerre délnyugatra építi az Akkuyu Atomerőművet. Ez VVER-1200-as reaktorokkal felszerelt négyblokkos atomerőmű. A negyedik blokk építése 2023 augusztusában kezdődött. Az első blokk üzembe helyezése 2024 áprilisában kezdődött. A reaktorok üzembe helyezése 2025 és 2028 között várható.

„És nem utolsósorban a Roszatom négy erőműegységet épít Oroszországban. Két VVER-1200-as blokkot a Kurszki Atomerőműben, egy VVER-1200-as reaktorral felszerelt blokkot a Leningrádi területen (az első betonöntés 2024 márciusában történt), valamint egy BREST-OD-300-as ólomhűtésű gyorsreaktorral felszerelt blokkot Szeverszkben. A jelentés külön megjegyzi, hogy 2023 novemberében Oroszország befejezte az első üzemanyag-átrakodást a világ első úszó – Lomonoszov Akadémikus nevű – atomerőművében”

Ezenkívül a Roszatom 2023 júniusában megállapodást írt alá a TSS Group vállalattal egy sorozat – legalább 100 MW kapacitású és legfeljebb 60 éves élettartamú – úszó erőműegység építéséről, az ezek fedélzetéről származó villamos energiát a jövőben a Közel-Kelet, Délkelet-Ázsia és Afrika piacain fogják értékesíteni.

„A 2023-as év folyamán öt reaktort állítottak le véglegesen a világon”

Németország élen járt ebben a folyamatban, leállítva az utolsó három reaktort az Emsland, az Isar és a Neckarwestheim Atomerőművekben. Emellett Belgium (Tihange 2), és Kína (Kuosheng 2 Tajvan szigetén) egy-egy blokkot állított le véglegesen. Mivel idén öt blokkot kapcsoltak a hálózatra, a működő atomerőművi blokkok száma nem változott. Ha megnézzük a betáplálások és kibocsátások ütemezését, nem tapasztalható egyértelmű dinamika (sem pozitív, sem negatív).

A Nukleáris Világszövetség vezérigazgatója, Sama Bilbao y Leon a jelentéshez fűzött záró megjegyzésében emlékeztetett arra, hogy növekszik az atomenergia politikai támogatottsága.

„A 2023 decemberében Dubajban megrendezett COP28 éghajlatváltozási konferencián 25 kormány vezetői vállalták, hogy megháromszorozzák a globális atomenergia-kapacitást, hogy 2050-re elérjék a fosszilis tüzelőanyagok felhasználására vonatkozó nettó nulla értéket. Több mint 120 vállalat – köztük a Roszatom – írt alá hasonló megállapodást”

„Az új atomerőművek építését jelentősen növelni kell a megháromszorozási cél eléréséhez. Az építkezések ilyen szintű megvalósulása attól függ, képes lesz-e a nukleáris ipar leküzdeni az új projektek előtt álló finanszírozási, ellátásilánc-beli és szabályozási kihívásokat, különösen a nyugati világban.” – mondta Sama Bilbao y Leon.

A Nukleáris Világszövetség arra számít, hogy több kormány és vállalat is alá fogja írni a globális nukleáris energiatermelés kapacitásának megháromszorozását célzó nyilatkozatot. „Emellett több együttműködést várunk más iparágakkal. Itt az ideje, hogy a nukleáris ipar kihasználja ezt a lendületet, valamint az emberek és a bolygó javára fordítsa a nukleáris energiában rejlő teljes potenciált” – nyilatkozott összefoglalóan a Nukleáris Világszövetség vezetője.

Orosz nukleáris reaktor. Fotó: Alexander NEMENOV / AFP

Ázsia felé nyit a Roszatom. „Nagyon otthonosan érezzük magunkat  Ázsiában” — mondta a szeptember elején Vlagyivosztokban tartott Keleti Gazdasági Fórumon  tartott beszédében Alekszej Lihacsov. Példaként említette Vlagyimir Putyin orosz elnök mongóliai  látogatását a Keleti Gazdasági Fórum első napjaiban. „Ott ismételten nem csak technológiák  és projektek iránti érdeklődést éreztük — az urán bányászattól az atomerőművek építéséig  –, hanem nagyfokú bizalmat is partnereink  részéről. A nukleáris technológiák új szintre  emelhetik kétoldalú kapcsolatainkat Mongóliával” — nyilatkozott bizakodóan a Roszatom vezetője. Gyakorlatilag már jóváhagyták  egy Mongólia számára készülő kis kapacitású atomerőmű műszaki tervét. A mongol  hatóságok Dzsingisz kán ősi fővárosának helyén kívánják megépíteni Újkarakorum városát, feltételezések szerint e város ára mellátását fogja biztosítani a létesítmény.

„A Roszatomnak Mongólia mellett nagy tervei vannak a Kínával,  Indiával és Bangladessel való kapcsolatok további fejlesztésére is”

„Általában  hat-hétévente kötünk rendszerszintű szerződéseket, amelyek kölcsönösen előnyös  paramétereket tartalmaznak. A mi részünkről ilyen paraméterek az atomerőművek, a berendezések és a fűtőanyag szállítása. A partnerek számára előnyös a Roszatom bevonása az új technológiai fejlesztésekbe, és egyes  műszaki megoldások honosítása. Megtaláljuk  az egyensúlyt. Ezekkel az országokkal —  Kína, India és Banglades — ismerjük a jelen  menetrendjét és készítjük a jövőre vonatkozót” — nyilatkozta Alekszej Lihacsov.

Számos országgal folynak tárgyalások nukleáris ipar megteremtéséről. Ezek közé tartozik például Thaiföld, a Fülöp-szigetek és  Mianmar. „Eljön az idő, és a kormányközi megállapodásokról áttérünk a konkrét szerződésekre” — mondta bizakodóan Alekszej  Lihacsov. Mivel szigeteken helyezkednek el, vagy hosszú partvonallal rendelkeznek, ezek  az országokat elsősorban a kis kapacitású —  szárazföldi és úszó — erőművek érdeklik.  Az úszó megoldások rendkívül vonzóak a potenciális ügyfelek számára, mivel megtakarítást jelentenek az infrastruktúra vonatkozásában. Ezenkívül az úszó atomerőművek  üzemanyagciklusa körülbelül 10 év.

„Ez igazából egy több évig működő nukleáris akkumulátor”

— magyarázta a Roszatom vezetője. A fiatalok egyre nagyobb számban vesznek  részt az orosz nukleáris projektekben, és folyamatban van a személyzet képzése, oktatása  és szakmai képesítése. Sok külföldi fiatal tanul orosz egyetemeken a Roszatom kvótáinak  köszönhetően. „Még azokban az országokban is kialakulóban van egy nukleáris elit, ahol a nukleáris ipar még nem bontakozott  ki. Vannak mianmari fiatalok, akik Bangladesben dolgoznak, és vannak bangladesiek, akik a törökországi projektjeinkben vesznek  részt” — mondta Alekszej Lihacsov.

„Lihacsov beszélt arról is, annak ellenére, hogy Oroszországot megpróbálják elzárni a globális piacoktól, az ázsiai piacok azért várják”

„Biztos vagyok benne, hogy képesek leszünk minőségi fejlődést  biztosítani ezen piacok számára, és ami a legfontosabb, új szintet képviselő technológiákat  hozni ezekbe az országokba. Egy átfogó megoldással — a nukleáris ipar létrehozásával — magasabb szintre emelhetjük a gazdaságot, az oktatást, az orvostudományt, a tudományos  kutatásokat és a mezőgazdaságot” — fogalmazott összegzően Alekszej Lihacsov.

Továbbiak

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások