Örömteli fejlemény a Kirgizisztán és Tádzsikisztán közötti határvita lezárása, amely nagyban hozzájárul a közép-ázsiai térség, és ezáltal az egész világ biztonságának javulásához - írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Facebookon.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető a kirgiz kollégájával, Zseenbek Kulubajevvel folytatott telefonhívását követően arról számolt be, hogy Közép-Ázsiában régóta feszültséget jelent a Kirgizisztán és Tádzsikisztán közötti határvita, azonban a két ország vezetőinek most sikerült megállapodniuk ennek lezárásában.
Üdvözölte ezt a bölcs döntést, amellyel egy újabb feszültséggóc szűnt meg, ez pedig hozzájárul a térség, és ezáltal az egész világ biztonságának javulásához. "Örömteli, hogy az azeri-örmény békemegállapodás szövegének véglegesítése után a kirgiz-tádzsik határvitát is átadhatjuk a múltnak" - hangsúlyozta. "Reméljük, hogy a következő békemegállapodás már az ukrajnai háború vonatkozásában jön létre" - tette hozzá Szijjártó Péter.
Kirgizisztán és Tádzsikisztán múlt hét csütörtökön aláírta azt a kulcsfontosságú határmegállapodást, amely a két volt szovjet köztársaság között a vízkészletek és a földterület miatt három évtizede tartó konfliktus után született. Ennek jegyében a közvetlen légi összeköttetések újraindulnak, és a közel négy éve, 2021 májusában lezárt határt újra megnyitják.
Az alku minimális területcserét foglal magában. Kirgizisztán körülbelül 25 négyzetkilométert kap Tádzsikisztántól, cserébe körülbelül ugyanennyi földterületért vagy a közös vízkészletekhez való jobb hozzáférésért. A megállapodás kimondja, hogy bizonyos utakat semlegesnek jelölnek ki, és hogy egyik fél sem akadályozhatja a határ menti régiók mezőgazdasági vagy energetikai létesítményeinek használatát.
A Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO) - amely Kínát, a legtöbb közép-ázsiai országot, Iránt, Indiát és Oroszországot foglalja magában - üdvözölte a kirgiz-tadzsik szerződést.