Vlagyimir Putyin orosz elnök 2025. április 29-én rendeletet írt alá, amely szerint a volgográdi nemzetközi repülőtér visszakapja történelmi nevét, és mostantól Sztálingrád repülőtérként működik. A döntés célja a szovjet nép 1941–1945 közötti Nagy Honvédő Háborúban (második világháború) aratott győzelmére való megemlékezés. A város, amely a második világháború egyik legvéresebb csatájának helyszíne volt, 1961-ben, a de-sztalinizáció során kapta a Volgográd nevet.
Az átnevezés ötletét Andrej Bocsarov, a Volgográdi terület kormányzója vetette fel, aki szerint a város lakói és háborús veteránok gyakran kérik, hogy a repülőtér viselje a „büszke, bátor, hősies” Sztálingrád nevet. Putyin válaszában hangsúlyozta, hogy az állampolgárok szava törvény számára, ezért aláírta a rendeletet.
A névváltoztatás bejelentésére a „Nagy örökség – közös jövő” című nemzetközi fórumon került sor, amelyet kifejezetten az átnevezés alkalmából szerveztek. A rendezvényen Putyin hangsúlyozta a történelmi igazság védelmének fontosságát, és javaslatot tett egy új, minden állam biztonságát egyenlően és oszthatatlanul garantáló nemzetközi biztonsági architektúra kialakítására.
Az orosz elnök szerint a világnak szüksége van egy új, igazságos és oszthatatlan biztonsági rendszerre, amely minden állam biztonságát garantálja anélkül, hogy másokét veszélyeztetné. Ezt az új biztonsági rendszert a már meglévő multilaterális együttműködések alapozhatják meg, mint például az Oroszország és Belarusz alkotta Unióállam, a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete (KBSZSZ), a Független Államok Közössége (FÁK), a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO), a BRICS, a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége (ASEAN), valamint más elismert és befolyásos szervezetek.
Putyin kiemelte, hogy a nácizmus feletti győzelem közös örökségünk, és meg kell akadályozni a nácizmus újraéledését, valamint a ruszofóbia, antiszemitizmus és bármilyen formájú rasszizmus terjedését. Hangsúlyozta, hogy vissza kell utasítani azokat a kísérleteket, amelyek valaki kiválasztottságára hivatkozva globális dominanciára, nyomásgyakorlásra és szuverén államok belügyeibe való beavatkozásra irányulnak.