Ugrásszerű fejlődés előtt áll a magyar-kazah gazdasági együttműködés, köszönhetően azoknak a hazai vállalatoknak, amelyek mostanra kellően megerősödtek ahhoz, hogy a közép-ázsiai piacokon hajtsanak végre beruházásokat – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten.
Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnök kedd este érkezett Budapestre, ahol Orbán Viktor magyar miniszterelnök fogadta. Látogatása alkalmából Szijjártó hangsúlyozta, hogy a két ország együttműködése „nem tegnap kezdődött”, hosszú távú együttműködésről van szó, immár tízéves a stratégiai együttműködésről szóló megállapodás is.
„Magyarország és Kazahsztán együttműködése egyértelmű sikertörténet, s most ezen együttműködés ugrásszerű növekedése előtt állunk, ugyanis hosszú előkészítő munkát követően több jelentős magyar vállalat is komoly beruházásokat fog végrehajtani Kazahsztánban” – mondta.
Ennek kapcsán arról számolt be, hogy a Richter évi mintegy tízmilliárd forint értékű forgalmat bonyolít le a közép-ázsiai ország piacán, és most előkészítés alatt áll a gyártás egy részének odatelepítése is.
Emellett egy nagy magyar mezőgazdasági vállalatcsoport is üzemeket hoz létre Kazahsztánban, amihez a helyi beruházásösztönzési ügynökség jelentős támogatást biztosít. Hasonlóképp, egy másik cég mára több mint ötven hektárt bevetett magyar hibrid kukoricával, és ezen terület megháromszorozására fog sor kerülni – tájékoztatott.
Szijjártó Péter arra is kitért, hogy három magyar vállalat összeállt annak érdekében, hogy egy 15 millió dolláros beruházás keretében víziszárnyasokat tenyésszen, a húst és a tollat is feldolgozva. „Nemrégiben indult a kazah útdíjfizető rendszer, megállapodás születik arról, hogy egy magyar vállalat is kapcsolódik az ezt bonyolító konzorciumba, míg az átfogó kazah vízgazdálkodási reformot két magyar egyetem fogja előkészíteni” – folytatta.
Hangsúlyozta, hogy a gazdasági együttműködés zászlóshajója a Mol, amely 200 millió dollárt fektetett be eddig Kazahsztánban, ahol részt vesz egy jelentős földgáz- és kőolajmező októberben megkezdődött kitermelésében. „Fontos, hogy a Mol továbbterjeszkedik ebben a térségben is. Egyeztetések zajlanak arról, hogy milyen területen fog ez történni” – emelte ki.
„Tehát egy nagy, ugrásszerű fejlődés, növekedés előtt áll a magyar-kazah gazdasági együttműködés, köszönhetően azoknak a magyar vállalatoknak, amelyek kellően megerősödtek ahhoz, hogy a közép-ázsiai piacra kilépve Kazahsztánban hajtsanak végre gyárépítéseket, beruházásokat” – szögezte le.
Végül pedig aláhúzta, hogy a magyar soros európai uniós elnökség egyik fontos célja az együttműködés további fejlesztése Közép-Ázsiával. Ezért üdvözölte, hogy nemrégiben megrendezték az EU-Kazahsztán együttműködési tanács ülését.
Stratégiai megállapodás
A gazdaság és az oktatás területeinek széles körét érintő hét stratégiai megállapodást írt alá Magyarország és Kazahsztán, a megállapodások bővítik a két ország közötti együttműködést – erről már Varga Mihály pénzügyminiszter beszélt a magyar-kazah üzleti kerekasztalt követően.
A stratégiai együttműködések kiterjednek a tudomány, a gazdaság, az energetika, a digitalizáció és a mezőgazdaság területére, továbbá az oktatásra – tette hozzá, kiemelve, hogy a két ország közötti stratégiai partnerség idén tíz éves.
A miniszter tájékoztatott arról is, hogy két magyar egyetem – a Corvinus Egyetem és az Óbudai Egyetem – is megállapodást írt alá kazah partnerével.
A két ország kereskedelmi kapcsolatairól szólva elmondta: 2010 és 2023 között az export 1,5-szeresére, a kétoldalú áruforgalom 2,5-szeresére növekedett, ami azt igazolja, hogy helyes volt az együttműködést szorosabbra fűzni Kazahsztánnal.
Reményét fejezte ki, hogy Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnök mostani látogatása újabb lökést adhat a két ország együttműködésének
A tárca MTI-nek küldött közleményében a pénzügyminiszter hangsúlyozta: Magyarország elkötelezett a gazdasági semlegesség mellett, amely lehetővé teszi a magyar cégek terjeszkedését mind a nyugati, mind pedig a keleti piacokon.
Varga Mihály – aki a Magyar-Kazah Kormányközi Gazdasági Együttműködési Bizottság társelnöke, az Országgyűlés Magyar-Kazah Baráti Csoportjának elnöke, valamint a Magyar-Kazah Stratégiai Tanács társelnöke is egyben – a már elért eredményekkel kapcsolatban felhívta a figyelmet arra, hogy Kazahsztán Magyarország 45. kereskedelmi partnere.
„Ma már több mint 200 magyar cég exportál Kazahsztánba. Kazahsztán jelentős kőolaj- és földgázkészlettel rendelkezik, amely nagyban hozzájárulhat hazánk energiabiztonságának növeléséhez. A Mol 27,5 százalékos részesedése a Rozskovszkij gázmezőn bizonyítja, hogy vállalati szinten is kiemelkedő az együttműködés az energiaágazatban” – tette hozzá a miniszter.
A miniszter tájékoztatott: az újabb megállapodások eredményeként magyar részvétellel valósulhat meg több kazahsztáni fejlesztés, így többek között egy vetőmagüzem beruházás, valamint az autópályák útdíjfizetési rendszerének kialakítása.
Tokajev szerdán Sulyok Tamás köztársasági elnökkel és Kövér Lászlóval, az Országgyűlés házelnökével találkozott.