Leaders of countries participating in the #GCC-#ASEAN summit pose for a family photo as their summit kicks off in #Riyadh pic.twitter.com/CIOx5fM448
— Saudi Gazette (@Saudi_Gazette) October 20, 2023
A következő GCC-ASEAN csúcsra 2025-ben, Malajziában kerülhet sor, a résztvevő államok megegyeztek abban, hogy a találkozók helyszínei folyamatosan váltakozzanak a szervezetek földrajzi elhelyezkedésének függvényében, ezáltal is osztozva a stratégiai partnerségük jövőjének alakítása kapcsán felmerülő felelősségben.
A csúcs végén kiadott közös nyilatkozatban a vezetők megerősítették elkötelezettségüket a béke, a biztonság és a prosperitás elősegítése iránt, valamint hangsúlyozták a békés vitarendezés és a jószomszédság elveit.
A közös együttműködési területek közt különös figyelmet kap a tengeri partnerség, a konnektivitás előmozdítása, a fenntartható fejlődési célok és a gazdasági együttműködés, valamint a terrorizmus elleni harc. A vezetők ösztönözték a kooperációt az üzleti kapcsolatok, fenntartható infrastruktúra, megújuló energiaforrások, egészségügy, turizmus, logisztika és digitalizáció területein is.
Az Eurázsia legújabb számának központi témája Magyarország és a Türk Államok Szervezetének együttműködése. Megszólalt lapunknak a TÁSZ főtitkára, valamint Kirgizisztán külügyminisztere, neves szakértők írnak a türk országokról, valamint interjút készítettünk Hoppál Péter kormánybiztossal.
Az orosz–ukrán háború – immár harmadik évében – nemcsak Kelet-Európa jövőjét formálja, de olyan mélyreható geopolitikai folyamatokat is elindított, amelyek a globális hatalmi struktúra átrendeződését vetítik előre. E változások az európai biztonsági architektúra jövőjét is érintik.
Még mielőtt Magyarország megkapta megfigyelői státuszát, Orbán Viktor miniszterelnök három hivatalos és munkalátogatást tett Azerbajdzsánba 2010-ben, 2012-ben és 2016-ban. 2014. november 11-én Azerbajdzsán és Magyarország aláírta a stratégiai partnerség létrehozásáról szóló közös nyilatkozatot, amely hivatalosan stratégiai szintre emelte kapcsolataikat.
Bangkok évszázados hagyományokkal rendelkezik a nagyhatalmak közötti egyensúlyozás művészetében - mondta lapunknak Sipos Sándor, Magyarország leköszönő nagykövete Thaiföldön.