A Fehér Ház „történelmi visszatérésként” jellemezte a látogatást arra a térségre, amelyet Trump már 2017-ben, elnökségének kezdetén is felkeresett. Akkori látogatása – melynek ikonikussá vált fotóját fentebb láthatják olvasóink – azt jelezte, hogy az amerikai külpolitika fókusza elmozdul a hagyományos nyugati szövetségesektől az olajban gazdag Öböl-menti monarchiák irányába.
A várakozások szerint Rijád, Doha és Abu-Dzabi fényűző fogadtatásra készül, amelyet a védelmi ipar, a repülőgépipar, az energetika és a mesterséges intelligencia területén megkötendő üzletek kísérhetnek.
Karoline Leavitt, a Fehér Ház szóvivője szerint Trump célja egy olyan Közel-Kelet előmozdítása, ahol a szélsőségességet a kereskedelem és a kulturális együttműködés váltja fel.
Rijádban Trump találkozni fog az Öböl Menti Együttműködési Tanács (GCC) hat tagállamának – Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek, Bahrein, Katar, Kuvait és Omán – vezetőivel. Figyelemre méltó azonban, hogy az útitervben nem szerepel Izrael, az Egyesült Államok hagyományosan legszorosabb közel-keleti szövetségese. Izrael mellőzése rögtön találgatásoknak adott teret a Trump és Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök kapcsolatát illetően.
Izrael állítólag Trump látogatásához kötötte a határidőt, ameddig tűzszünetet szeretne elérni a Hamásszal, mielőtt átfogó katonai műveletet indítana a Gázai övezet feletti ellenőrzés átvételére és a palesztin lakosság kitelepítésére. A Trump-adminisztráció visszafogottabb álláspontot képvisel az offenzívával kapcsolatban, nem feltétlenül támogatja azt, ugyanakkor a hivatalos források szerint Washington Izraellel együttműködve dolgozik a humanitárius segélyek szétosztásával kapcsolatban a háború sújtotta térségben.
A Szaúd-Arábia által vezetett Izrael–arab normalizációs folyamat – amely Trump első ciklusának egyik fő külpolitikai célja volt – megrekedt, mivel Rijád világossá tette: bármilyen hivatalos elismerést meg kell előznie a palesztin államiság felé történő előrelépésnek.
Arab sajtóértesülések szerint május 13-án Rijádban csúcstalálkozóra kerül sor Trump, Mohamed bin Szalmán szaúdi koronaherceg, Mahmúd Abbász palesztin elnök, Ahmad al-Sharaa szíriai elnök, valamint Joseph Aoun libanoni elnök részvételével. A találkozót állítólag a koronaherceg kezdeményezte, és Trump elfogadta a meghívást – ez akár egy szélesebb regionális párbeszéd kezdetét is jelezheti.
Eközben Mike Huckabee, az Egyesült Államok izraeli nagykövete igyekezett csillapítani az amerikai–izraeli kapcsolatok állapotával kapcsolatos aggodalmakat. Az izraeli médiának nyilatkozva kijelentette: Trump izraeli látogatásának elmaradása „nem értelmezhető a kétoldalú kapcsolatok gyengüléseként”.
„Ez az út a gazdasági lehetőségekről szól” – fogalmazott Huckabee, hozzátéve: „Donald Trump szereti önöket, ez nem kérdés, mindig kiáll önök mellett.”
A nagykövet azt is megjegyezte, hogy Netanjahu „több időt töltött Trumppal az elmúlt három hónapban, mint én”, és biztosra vette, hogy az elnök a következő egy évben ellátogat Izraelbe is.
Huckabee emellett nevetségesnek nevezte a Jerusalem Post azon értesülését, miszerint Trump készülne elismerni a palesztin államot