A hírt a kazahsztáni állami vasúttársaság jelentette be, a közlemény szerint az első konténervonat március 4-én indult el, várhatóan negyven nap alatt éri el az EU határát. „Ez az útvonal nemcsak a régió szállítási kapacitásait növeli, hanem a nemzetközi logisztikát is rugalmasabbá, gyorsabbá és megbízhatóbbá teszi” – áll a közleményben.
Kína további két nyugati irányú árutranzit útvonal fejlesztésén dolgozik, ezek Kazahsztánon és a Kaszpi-tengeren keresztül biztosítanak összeköttetést Európával, Oroszország megkerülésével.
A Középső Folyosó fejlesztése 2013-ban kezdődött, amikor a kazahsztáni, azerbajdzsáni és grúziai vasúttársaságok megállapodást kötöttek egy új transzkaszpi útvonal létrehozásáról. A projekt kezdeti szakaszában kikötői társaságok, hajózási vállalatok és szállítmányozó cégek is csatlakoztak a kezdeményezéshez.
Az orosz–ukrán háború jelentősen megnövelte az útvonal forgalmát. 2022-ben a Középső Folyosón áthaladó tranzit 150 százalékkal nőtt, a konténerforgalom pedig több mint ötszörösére emelkedett. A tervek szerint az útvonal áteresztőképessége 2030-ra elérheti az évi 10 millió tonnát, szemben a jelenlegi 2,5 millió tonnával.