Donald Trump megválasztott amerikai elnök bizakodását fejezte ki, hogy Kína és az Egyesült Államok együtt tud működni „a világ összes problémájának megoldása érdekében”. A Fehér Házba január 20-án visszaköltöző elnök a Florida állambeli mar-a-lagói rezidenciáján tartotta meg első sajtótájékoztatóját azóta, hogy november 5-én legyőzte a demokraták jelöltjét, Kamala Harris jelenlegi alelnököt az elnökválasztáson.
Trump hangsúlyozta az amerikai–kínai együttműködés jelentőségét, kiemelve, hogy mindkét nemzetnek lehetősége van arra, hogy közösen dolgozva egy jobb hellyé tegyék a világot.
A sajtótájékoztatón a leendő elnök felidézte Xi Jinpinggel való 2017-es találkozóját, amelyre szintén Mar-a-Lagóban került sor. „Órákon át beszélgettünk, nagyszerű ember” – ecsetelte Trump.
Közeledik a TikTok-tilalom
Trump a kínai tulajdonú TikTok alkalmazás január 19-i határidővel életbe lépő amerikai tilalmával kapcsolatban úgy fogalmazott: az új adminisztráció meg fogja vizsgálni a lehetőségeket és értékeli, milyen hatásai vannak a platformnak.
A TikTokra jelenleg nyugati össztűz zúdul, miután a román alkotmány bíróság december elején érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóját, ahol az ultranacionalista Calin Georgescu nyert. Georgescu kampánya óriási mértékben támaszkodott a TikTokra, a vádak szerint pedig Oroszország avatkozhatott be ily módon a NATO- és EU-kritikus, illetve békepárti jelölt oldalán.
Washington a TikTok kitiltását, vagy pedig eladását követeli, mivel a vádak szerint az alkalmazás tulajdonosa, a ByteDance kapcsolatban áll a kínai állammal és adatokat szolgáltat a pekingi vezetésnek. Ezeket a vádakat mind a TikTok, mind a ByteDance tagadja.
Trump hétfőn egyeztetett a TikTok vezérigazgatójával, Shou Zi Chew-val, akinek legfőbb célja, hogy a január 19-vel érvénybe lépő tilalmat valahogy megakadályozza, vagy legalább elodázza. A megválasztott elnök úgy tűnik hajlik efelé, többek közt azért is, mert óriási népszerűségre tett szert a platformon, amelynek köszönhetően rengeteg fiatal szavazott rá a választáson.