Újabb sikeres év előtt a magyar–japán barátság
„A két ország közötti szívélyes kapcsolatokat nemcsak kormányaink, hanem mindkét országban sok ember jóakarata és folyamatos erőfeszítései is építették.”
Újabb sikeres év előtt a magyar–japán barátság
Vélemény

Újabb sikeres év előtt a magyar–japán barátság

Fotó: Hegedüs Róbert
07/02/2025 22:00

Ono Hikariko, Japán magyarországi nagykövete

Mindenekelőtt megtiszteltetés számomra, hogy japán nagykövetként szolgálhatok Magyarországon, egy olyan országban, amely régóta barátságban áll Japánnal, és tele van bájjal. A két ország közötti szívélyes kapcsolatokat nemcsak kormányaink, hanem mindkét országban sok ember jóakarata és folyamatos erőfeszítései is építették. Saját szememmel láttam, hogy elkötelezett baráti csoportok szerte Magyarországon gyakran szerveznek Japánnal kapcsolatos eseményeket, mint például a „Japán Nap”. A közelmúltbeli szombathelyi és gyulai események is bizonyítják, hogy milyen mély baráti kötelék fűzi országainkat egymáshoz.

A világ történelmi fordulóponthoz érkezett. A jogállamiságon alapuló szabad és nyitott nemzetközi rendet komolyan megkérdőjelezik a status quo erőszakkal vagy kényszerrel történő megváltoztatására irányuló egyoldalú kísérletek. Ugyanakkor a világ a megosztottság és a konfrontáció felé halad. Ilyen körülmények között Japán diplomáciai kötelessége, hogy a világot a megbékélés és az együttműködés felé vezesse. Ebből a szempontból Japán nagy jelentőséget tulajdonít a hasonlóan gondolkodó országokkal való partnerségnek és együttműködésnek, köztük Magyarországgal, amely osztja alapvető értékeinket, és fontos tagja mind az EU-nak, mind a NATO-nak.

Örvendetes, hogy a Japán és Magyarország közötti magas szintű látogatások, amelyeket korábban a Covid-19 világjárvány akadályozott, már újraindultak. Legutóbb tavaly májusban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter látogatott Japánba, ahol eredményes megbeszélést folytatott japán kollégájával, az akkori külügyminiszterrel, Yoko Kamikawával. A találkozó során a két külügyminiszter véleményt cserélt a kétoldalú kapcsolatokról, a jelenlegi ukrajnai helyzetről és a regionális ügyekről, beleértve Kelet-Ázsiát is. Megállapodtak abban is, hogy folytatják a szoros kétoldalú konzultációkat. A látogatás során két egyetértési nyilatkozatot írtak alá a nukleáris együttműködésről és a vízgazdálkodásról. Meggyőződésem, hogy a magyar méltóságok gyakori japán látogatásai egyértelműen bizonyítják a két ország közötti erős és pozitív kapcsolatokat.

Gazdasági téren Japán jó partnere és elkötelezett támogatója Magyarország gazdasági fejlődésének. A japán kormány támogatta Magyarország reformtörekvéseit a rendszerváltás időszakában, és japán vállalatok az elsők között telepedtek le Magyarországon. Mintegy 180 japán vállalat, köztük számos kiemelkedő, mint például a Magyar Suzuki Zrt., jelentős szerepet játszott a magyar gazdaság fejlődésében, mintegy 30 000 munkahelyet teremtve. Emellett a Japán–EU gazdasági partnerségi megállapodás (EPA) hozzájárult a gazdasági növekedéshez mind Japánban, mind Magyarországon a kereskedelem és a beruházások ösztönzésével, a munkahelyteremtéssel és a kölcsönös piacnyitás révén az üzleti versenyképesség fokozásával.

Történelmileg kétoldalú kapcsolataink mindig is jó állapotban voltak, és szeretném ezeket a baráti kapcsolatokat magasabb szintre emelni. A gazdasági kapcsolatok előmozdítása küldetésem egyik prioritása. Mivel Magyarország kiváló emberi erőforrásokkal van megáldva, remélem, hogy a japán befektetők a jövőben is vizsgálni fogják a befektetési lehetőségeket olyan ágazatokban, mint a kutatás-fejlesztés és a startupok. Továbbra is arra fogom ösztönözni a japán befektetőket, hogy Magyarországot mint potenciális befektetési célpontot vegyék figyelembe.

Egy másik kiemelt terület a kulturális cserekapcsolatok előmozdítása. Magyarországra érkezésem óta a magyar emberek körében erős érdeklődést tapasztaltam mind a klasszikus, mind a kortárs japán kultúra iránt. Részt vettem például egy haiku (japán költészet) rendezvényen, és zsűritag voltam a budapesti MondoCon cosplay versenyen. Kellemes meglepetésemre ezek a rendezvények nagyon sok magyar embert vonzottak minden korosztályból. Az étkezési kultúra területén örömmel tapasztaltam, hogy a japán konyha, például a sushi és a szaké egyre népszerűbbé válik országszerte.

Kétoldalú kapcsolataink további fejlesztése érdekében szeretném előmozdítani az emberek közötti cserekapcsolatokat, beleértve a turizmust is. Az akadémiai csereprogramok terén jelenleg mintegy 600 japán diák tanul Magyarországon, a legnépszerűbb területek az orvostudomány, a zene és a balett-tánc. A japán kormány eddig közel 500 magyar ösztöndíjas hallgatót fogadott. Örömmel veszem tudomásul a japán és magyarországi egyetemek közötti számos akadémiai megállapodást is. Ezek az erőfeszítések jelentősen megerősítik a hosszú távú kétoldalú partnerség alapjait.

Idén várhatóan tovább nő a két ország közötti turizmus, hiszen az Expo 2025. április és október között kerül megrendezésre Oszakában. A magyar kormány aktívan részt vesz az expón saját pavilonnal, és az év elején új konzulátust nyit Oszakában, ami biztos vagyok benne, hogy tovább fogja mélyíteni a partnerségünket mind gazdasági, mind kulturális szempontból. A sportrajongók számára pedig a két évvel ezelőtt Budapesten megrendezett atlétikai világbajnokság idén Tokióban kerül megrendezésre. Úgy gondolom, hogy ezek az események kiváló lehetőséget biztosítanak majd sok magyar számára, hogy Japánba látogasson, és élvezze hazám varázsát.

Szilárdan hiszem, hogy a Japán és Magyarország közötti affinitás túlmutat a földrajzi távolságon. Nemzeteinket hosszú idő óta összeköti a közös kulturális örökség, a kölcsönös megértés és tisztelet szelleme. Japán nagyköveti megbízatásom alatt arra fogok törekedni, hogy elmélyítsem és kiszélesítsem a japán–magyar együttműködést, és egy még erősebb és gyümölcsözőbb partnerséget építsek ki, amely közös értékeinkre épül.

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások