Úton egy zöldebb jövő felé: az Egyesült Arab Emírségek elektromos közlekedési forradalma
Az Egyesült Arab Emírségek vezetése azt a célt tűzte ki, hogy 2050-re az országban közlekedő összes jármű 50%-a elektromos legyen.
Úton egy zöldebb jövő felé: az Egyesült Arab Emírségek elektromos közlekedési forradalma
Selyemutak

Úton egy zöldebb jövő felé: az Egyesült Arab Emírségek elektromos közlekedési forradalma

Fotó:  AFP/Anadolu/Waleed Zein
Tárik Meszár 29/10/2024 21:42

Az Egyesült Arab Emírségek vezetése azt a célt tűzte ki, hogy 2050-re az országban közlekedő összes jármű 50%-a elektromos legyen.

Az arab államban működő vezető vállalatok szintén proaktívan állnak a kérdéshez, és a bejelentést követően szinte azon nyomban felajánlották támogatásukat. A „Road2.0 powered by UACA” kezdeményezés vállalati aláírói nyilatkozatot tettek közzé szándékukról a zéró károsanyag-kibocsátású járművek népszerűsítésére. Mohamed Szaíd al-Nuaími, az Éghajlatváltozási és Környezetvédelmi Minisztérium helyettes államtitkára elmondta: „A Road2.0 jelentős lépést jelent a tisztább és zöldebb jövő felé vezető úton”. Továbbá az együttműködés erejét hangsúlyozva kiemelte a köz- és magánszférával folytatott partnerségek fontosságát az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaság létrehozásában.

Az Egyesült Arab Emírségek az utóbbi években komoly elkötelezettséget mutatott az éghajlatvédelem és a fenntarthatósági célok elérése mellett, hiszen a fosszilis energiahordozókban gazdag ország gazdaságának hosszú távú fenntarthatósága megkívánja az energiamix diverzifikálását. Az arab ország célja, hogy a következő évtizedekben jelentősen csökkentse függőségét az olaj- és gázbevételektől, és olyan új technológiákra és megoldásokra összpontosítson, amelyek illeszkednek a globális klímapolitikai célkitűzésekhez. Az elektromos járművek elterjedésének támogatása ebben az átmeneti folyamatban kulcsszerepet játszik. Az infrastrukturális fejlesztésekkel és töltőállomások telepítésével az ország célja, hogy az elektromos közlekedés vonzó és könnyen elérhető alternatívává váljon, ezzel is csökkentve a közlekedési szektor károsanyag-kibocsátását. A kormány további kedvezményekkel és ösztönzőkkel is segíti az elektromos járművek vásárlását és használatát, hogy megkönnyítse az átállást a helyi lakosság és a vállalati szféra számára egyaránt.

A kezdeményezés mögött húzódó gazdasági és politikai érdekek is fontosak, hiszen a fenntarthatósági stratégiák egyben hozzájárulnak az ország nemzetközi hírnevének erősítéséhez, különösen a zöld energia- és klímamegállapodásokban való részvétel révén. Az Egyesült Arab Emírségek célja, hogy a MENA térségében élen járjon a klímatudatos gazdasági és technológiai megoldások bevezetésében. Emellett a Road2.0 program támogatása a vállalatok részéről a köz- és magánszféra kooperációját mutatja, ami lehetővé teszi a magánszektor számára is, hogy részt vegyen az ország dekarbonizációs stratégiájában. Az ilyen típusú együttműködések nem csupán a technológiai fejlődést gyorsítják, hanem új lehetőségeket is teremtenek a vállalatok számára a fenntarthatósági szektorban való megjelenésre és innovációra.


A szerző az Eurázsia Központ és a Migrációkutató Intézet vezető kutatója

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások