Üzbegisztán fenntartható fejlődésének zöld horizontjai
A 2023-as országos népszavazáson Üzbegisztán polgárai megsza­vazták az új alkotmányt, amely az országot szuverén, demokrati­kus, szociális jóléti és világi jogál­lamként határozta meg.
Üzbegisztán fenntartható fejlődésének zöld horizontjai
Selyemutak

Üzbegisztán fenntartható fejlődésének zöld horizontjai

Fotó: iStock
Durbek Ahmedov 13/12/2024 22:00

A 2023-as országos népszavazáson Üzbegisztán polgárai megsza­vazták az új alkotmányt, amely az országot szuverén, demokrati­kus, szociális jóléti és világi jogál­lamként határozta meg.

Az új alaptörvény 49. cikke az alapvető polgári jogok közé sorolja, hogy az állam köteles tiszteletben tartani az állampolgárok jogát az egészséges környezethez, megakadályozni a környezetkárosodást és betartani a fenntartható fejlődés elveit. Üzbegisztán, az ENSZ legtöbb tagországához hasonlóan, elkötelezte magát a világszervezet közgyűlésének 2015-ös ülésszakán elfogadott fenntartható fejlődési célok (SDG-k) megvalósítása mellett, és következetesen teljesítette is a vállalt kötelezettségeket.

Ennek érdekében 2015-től kezdődően az SDG-k végrehajtására nemzeti rendszer működik. 2018-ban 16 nemzeti célt és 125 feladatot hagytak jóvá, és kidolgozták a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó nemzeti fenntartható fejlődési célok megvalósítását célzó végrehajtási ütemtervet.

A nemzeti fenntartható fejlődési célok elérése megköveteli az állami költségvetésből elkülönített források összekapcsolását a jóváhagyott konkrét célok és célkitűzések megvalósításával. Az országban 2021-től kezdődően bevezették az állami költségvetési források felhasználásának nyomon követésének gyakorlatát, amely a nemzeti fenntartható fejlődési célokhoz kapcsolódik. Míg 2021-ben az állami költségvetés mintegy 69 százalékát költötték erre, akkor tavaly ez az arány meghaladta a 72 százalékot.

A 2022 végén jóváhagyott, zöld gazdaságról szóló program a hosszú távú fejlődési trend megváltoztatását és a zöld növekedés nemzetközileg elismert koncepciójára épülő, inkluzív gazdasági növekedés kialakítását foglalja magában. Üzbegisztán elindította a „zöld tanúsítványok” kibocsátásának folyamatát, az éghajlatváltozás területén modern monitoring rendszert vezetett be, valamint új eljárást dolgozott ki a beruházási projektek hatékonyságának értékelésére, amelynek célja a fejlett és fenntartható zöld növekedés biztosítása.

Inspiráló, hogy a környezeti, társadalmi és irányítási (ESG) koncepciót aktívan bevezetik a nemzeti üzleti gyakorlatba, ami elmozdulást jelent attól a bevett céltól, amely szerint az üzleti teljesítmény célja pusztán a rövid távú pénzügyi haszon.

Történelmi jelentőségű, hogy az elmúlt évben az ország vezetése kidolgozta és végrehajtásra jóváhagyta az Üzbegisztán 2030 stratégiát. E stratégiai politikai dokumentum világosan megmutatja, hogy az Üzbegisztán által kitűzött prioritások és fejlesztési célok összhangban vannak a nemzeti fenntartható fejlődési célokkal.

Hosszabb távra tekintve, a vezető hazai és külföldi szakértők előrejelzései szerint az ország lakossága 2050-re több mint 50 millió fő lesz. Ez azt jelenti, hogy a fenntartható fejlődés és a zöld növekedés biztosítására vonatkozó menetrend a jövőben is aktuális marad.



A szerző professzor, az üzbég parlament, az Oliy Majlis törvényhozó kamarájának tagja.

Ez a cikk az Eurázsia 2024. decemberi számában jelent meg. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!
Továbbiak

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások