A megbeszélés során von der Leyen hangsúlyozta a világgazdaság stabilitásának és kiszámíthatóságának kulcsfontosságát. Kiemelte Európa és Kína – a világ két legnagyobb piacának – közös felelősségét egy erős, megreformált, szabad, tisztességes és egyenlő feltételeken alapuló kereskedelmi rendszer támogatásában.
Az Egyesült Államok szerdától több mint százszázalékos vámot vet ki a kínai importtermékekre, amire válaszul Kína 34 százalékos tarifát vezetett be az amerikai árukra. E fejleményekre reagálva von der Leyen kiemelte a további eszkaláció elkerülésének és a kereskedelmi viták tárgyalások mentén való rendezésének fontosságát.
A piac túlkínálatával és az áruk átirányításával kapcsolatos aggodalmak további kezelésére von der Leyen bejelentette egy importfelügyeleti munkacsoport létrehozását. Ez a kezdeményezés az iparági szereplőkkel kíván együttműködni a szükséges adatok összegyűjtése és megfelelő szakpolitikai intézkedések végrehajtása érdekében.
Az EU és Kína közötti kereskedelmi kapcsolat kiemelt téma volt az integráció illetékes minisztereinek legutóbbi luxemburgi találkozóján. Egy uniós diplomata tisztázta, hogy bár az EU kapcsolatba lép Kínával, nem áll szándékában veszélyeztetni az Egyesült Államokkal fennálló viszonyát, hangsúlyozva, hogy a cél nem a transzatlanti kapcsolatok romlása.
Az Egyesült Államok által az EU-importra kivetett vámok által okozott kihívások ellenére az Európai Unió továbbra is elkötelezett amellett, hogy tárgyalásos megoldást találjon az Egyesült Államokkal, törekedve a kereskedelmi viták békés rendezésére és a globális gazdasági stabilitás fenntartására.