Xi Jinping: Kína és az EU közeledése a stabilitást szolgálná
A Kína és az Európai Unió közötti kapcsolatok elmélyítését szorgalmazta csütörtökön Xi Jinping kínai elnök a két fél pekingi csúcstalálkozóján, hozzátéve, hogy a közeledés a stabilitás eszköze lenne az egyre bizonytalanabbá váló világban.
Xi Jinping: Kína és az EU közeledése a stabilitást szolgálná
Fókusz

Xi Jinping: Kína és az EU közeledése a stabilitást szolgálná

Fotó: AFP/Xinhua/Xie Huanchi
Eurázsia/MTI 24/07/2025 12:29

A Kína és az Európai Unió közötti kapcsolatok elmélyítését szorgalmazta csütörtökön Xi Jinping kínai elnök a két fél pekingi csúcstalálkozóján, hozzátéve, hogy a közeledés a stabilitás eszköze lenne az egyre bizonytalanabbá váló világban.

A kínai állami televízió által közvetített beszédében Xi kiemelte, hogy hazája és az EU között nincs semmiféle alapvető érdekellentét. Leszögezte, hogy „az unió előtti nehézségek nem Kínából származnak”, valamint előrelátó cselekvést sürgetett és a fontos stratégiai döntések meghozatalát, írta az MTI.

„Minél súlyosabb és bonyolultabb a nemzetközi helyzet, Kínának és az EU-nak annál jobban el kell mélyítenie párbeszédét, erősíteni a kölcsönös bizalmat és az együttműködést” – mondta.

A klímaváltozással és a mesterséges intelligenciával összefüggésben Xi elmondta: hazája kész erősíteni az együttműködést mindkét téren, azonban bírálta a kínai exportot sújtó uniós korlátozásokat, valamint kifejezte abbéli reményét, hogy az EU „nyitva tartja piacait, tartózkodik a korlátozó gazdasági és kereskedelmi eszközök alkalmazásától, és kedvező üzleti környezetet teremt az Európában befektetni kívánó kínai vállalatok számára”.

Nyitóbeszédükben az uniós vezetők – Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és az Európai Tanácsot vezető António Costa – kiemelték a felek közötti kereskedelem fontosságát, és konkrét előrelépést szorgalmaztak Európa Kínával szembeni hatalmas kereskedelmi hiányának kezelése érdekében. Von der Leyen leszögezte: rendkívül fontos, hogy kiegyensúlyozzák a kétoldalú kapcsolatokat oly módon, hogy azok mindkét fél számára hosszú távú haszonnal járjanak. Mint mondta, Brüsszel és Peking viszonya fordulóponthoz ért. Hangsúlyozta: „az együttműködés mélyülésével az egyenlőtlenségek is nőnek”, ezekre pedig „valódi megoldásokat” kell találni.

Costa a maga részéről szintén úgy vélte, kézzelfogható előrelépésekre van szükség a kereskedelmi és gazdasági ügyekben.

Az Európai Tanács elnöke egyúttal arra kérte Kínát, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagjaként igyekezzen nyomást gyakorolni Oroszországra Ukrajna elleni agressziójának leállítása érdekében. Utalt egy reménybeli megegyezésre az éghajlatváltozás elleni küzdelem kérdésében.

Az EU és Kína közötti diplomáciai kapcsolatok felvételének 50. évfordulóján megrendezett csúcstalálkozó keretében az uniós vezetők várhatóan asztalhoz ülnek Kína államtanácsának elnökével, Li Qiang-gal is.
Horváth Levente: Kína nyitott az együttműködésre, de tiszteletet vár el az EU-tól

„Kína örömmel működik együtt mindenkivel, aki nyitott a kölcsönös előnyökön, kölcsönös tiszteleten alapuló együttműködésre. Továbbá az sem mellékes, hogy a jelenlegi gazdasági, pénzügyi és geopolitikai helyzetben az EU-nak van nagyobb szüksége a partnerségre” – nyilatkozta Horváth Levente, az Eurázsia Központ igazgatója a Magyar Nemzetnek. „A kínai médiában a nyilatkozó szakemberek és kutatók pesszimisták a találkozóval kapcsolatban a fenti okokból kifolyólag. Nem látják az EU részéről a nyitottságot és a kölcsönös tiszteletet, így nem várható nagy eredmény. Azonban, ha az EU vezetői megértik, hogy már nem ők a világ urai, az ázsiai országok már nem a gyarmataik, elvetik az ideológiai külpolitikát, a saját érdekeiket veszik figyelembe az Egyesült Államoké helyett, akkor akár nagy eredmények is elérhetők a tárgyalások során, és az EU a Kínával való együttműködéssel kilábalhat a jelenlegi gazdasági és pénzügyi válságból, továbbá versenyképesebbé is válhat” – magyarázta, hozzátéve, hogy a történelem során sokszor láthattuk: az együttműködésből mindig többet lehet nyerni, mint a felesleges, egyoldalú szankciókból és kereskedelmi háborúkból.

A teljes nyilatkozat a Magyar Nemzet oldalán olvasható.

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások