Mindenekelőtt, minden okom megvan köszönetet mondani magyar partnereinknek azért, hogy konstruktívan viszonyulnak az együttműködésünkhöz, amelynek alapja az aktív kommunikáció fenntartása, és hogy nem veszíthetjük el az elmúlt évtizedek közös munkájának eredményeit. Ennek a megközelítésnek köszönhetően mind a magyar, mind pedig a belarusz fél részéről, minden nehézség ellenére sikerült újra indítani a kormányközi gazdasági és kereskedelmi bizottságok munkáját, és új ágazati munkacsoportokat létrehozni azokon a területeken, amelyek nem tartoznak a szankciós korlátozások hatálya alá.
A legfontosabb ezek közül az agrárszektorban és az élelmiszertermelésben való együttműködés. Szeretném kiemelni, hogy Belarusz és Magyarország egyaránt meglehetősen fejlett ezeken a területeken. Belarusz például hagyományosan a világ több mint száz országába szállítja termékeit, amelyek mindig kiváló minőségűek és keresettek. Az Élelmezésügyi és Mező gazdasági Világszervezet, azaz a FAO becslései szerint Belarusz például a tejtermékek tekintetében, amelyekből mintegy 1200 féle van az exportportfóliónkban, a világpiac kritikus beszállítóinak csoportjába tartozik.
Az együttműködés másik területe a gyógyszeripar. Magyarországnak nagy tapasztalata van ezen a területen, és sikeres, hosszútávú együttműködésünk nagy múltra tekint vissza. Új irányt jelent az együttműködés az energetika területén, többek között a nagyszabású Paks-2 atomerőmű-projekt megvalósítása keretében.
Kétségtelen, hogy a bevezetett korlátozások érintették a korábban nagyon sikeres együttműködési területeinket, mint a faipar, a petrolkémia és a gépgyártás. Remélem, hogy sikerül megőrizni pozitív örökségünket, és eljön az idő, amikor ezeket teljes mértékben tovább tudjuk fejleszteni. Ez közös vágyunk és törekvésünk.
Július negyedikén Belarusz a a Sanghaji Együttműködési Szervezet teljes jogú tagjává vált. Ez fontos mind a hazám, mind pedig maga a Sanghaji Együttműködési Szervezet számára.
A Belarusz Köztársaság csatlakozása az SCO-hoz teljesen természetes folyamat. Hazánk 2015 óta megfigyelői státusszal rendelkezik ebben a szervezetben, 2022 ben pedig tagságért folyamodott.
Politikai szempontból ez mindenképpen jelentős esemény az ország számára. A nemzeti érdekeken, a szuverén választás megőrzésén, a kölcsönös tisztelet elvein alapuló nemzetközi együttműködésre építő következetes külpolitikai irányvonalát tükrözi.
Belarusz számára azonban ez nem csak nemzetközi státuszának biztos növekedését jelenti, hanem – tekintettel nyitott, exportorientált gazdaságunkra – lehetőséget ad arra, hogy megerősítse jelenlétét a szervezet államainak hatalmas piacain, teljes mértékben részt vegyen az új, ígéretes logisztikai útvonalak kialakításában és fejlesztésében. Ez fontos például a belarusz ásványi műtrágyák szállítása szempontjából, amelyek tekintetében az ország nagy részesedéssel rendelkezik a világpiacon.
Belarusz nagy ipari és mezőgazdasági potenciáljával kétségtelenül erősíteni fogja a Sanghaji Együttműködési Szervezet gazdaságait, amely 3,5 milliárd embert egyesít, és a globális GDP 25 százalékát adja.
Szakértők szerint annak ellenére, hogy országunk méretét, területét, gazdaságát és népességét tekintve nem hasonlítható a Kínai Népköztársasághoz vagy Indiához, Belarusz az SCO fontos elemévé válik. Sőt, csat lakozásával a szervezet a szó szoros értelmében belép az európai kontinensre.
Belarusz csatlakozása az SCO-hoz a nemzetközi biztonság szempontjából is fontos, hiszen általa a szervezet az eurázsiai biztonságról folytatott párbeszéd platformjaként fejlődik, és pánregionális szövetséggé válik. Ez azt jelenti, hogy ma már nemcsak az ázsiai régió biztonsága fontos a szervezet számára, hanem sokkal szélesebb értelemben a hatalmas eurázsiai kontinens biztonsága is. Ez volt a központi témája tavaly Minszkben egy nagy nemzetközi konferenciának is, amelyen Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter is részt vett. Nagyon fontos, hogy Magyarország ebben is érdekelt és aktív álláspontot képvisel.
Mint azt Alekszandr Lukasenko elnök Asztanában megjegyezte, az SCO „lebonthatja az egypólusú világ falait, táplálhatja az embereket a társadalmi egyenlőtlenségekből, az élelmiszer- és nyersanyaghiányból eredő számos ellentmondás és konfliktus megszüntetésével.”
Nagy figyelemmel követjük az Európai Unió magyar soros elnökségét is, amelyet már annak kezdete előtt is számos vita, kommentár, jóslat övezett. Világos, hogy miért. Magyarország következetesen és megalkuvás nélkül védte álláspontját a páneurópai napirend számos kérdésében. Ez pedig nem válthat ki mást, mint tiszteletet.
Az elnökség prioritásai egyértelműek és határozottak. Talán a legfontosabb prioritás az a törekvés, hogy a közeljövőben békés megoldást találjunk az ukrán helyzetre, hogy megállítsuk az eszkalációt. Ebben hasonlít Magyarország és Belarusz álláspontja. Vezetőnk többször beszélt arról, mennyire sürgős előre lépni ezen a téren.
Magyarország Belarusz iránti konstruktív állás pontjára tekintettel, egyúttal reálisan gondolkodva, továbbra is az EU és Belarusz kapcsolataiban tapasztalható éles ellentmondások lassú, fokozatos feloldására számítunk. A szankciós politika kárai nyilvánvalóak. Mi szomszédok vagyunk. Nekünk és európai partnereinknek mindig lesznek közös megvitatandó témáink, valamint a kölcsönös tisztelet alapján megoldandó közös problémáink.
Magyar partnereinknek sikeres elnökséget és terveik megvalósítását kívánom!