A magyar-kínai konyhafőnök, avagy a sokoldalú üzletasszony
Nagy-Britanniában végzett építészként, éveken át dolgozott egy állami cég vezetőjeként Kínában és Délkelet-Ázsiában, mégis egy gasztronómiai vetélkedő hozta meg számára az országos ismertséget. Li Mengyi szüleitől örökölt vállalkozó szellemmel és egészséges magabiztossággal vágott bele a műsorba, mégsem gondolta volna, hogy eljut a verseny fináléjába. Ma már azt is tudja: egy televíziós főzőversenyben nem csak konyhai tudás számít.
A magyar-kínai konyhafőnök, avagy a sokoldalú üzletasszony
Gasztronómia

A magyar-kínai konyhafőnök, avagy a sokoldalú üzletasszony

Fotó: Hegedüs Róbert
Velkei Tamás 04/06/2024 22:00

Nagy-Britanniában végzett építészként, éveken át dolgozott egy állami cég vezetőjeként Kínában és Délkelet-Ázsiában, mégis egy gasztronómiai vetélkedő hozta meg számára az országos ismertséget. Li Mengyi szüleitől örökölt vállalkozó szellemmel és egészséges magabiztossággal vágott bele a műsorba, mégsem gondolta volna, hogy eljut a verseny fináléjába. Ma már azt is tudja: egy televíziós főzőversenyben nem csak konyhai tudás számít.

Érdekes, mennyi minden volt már ön mögött, mire a nagyközönség számára ismertté vált a Konyhafőnök című televíziós műsor által.

Soha nem terveztem, hogy ilyen utat járok majd be, bár a szüleimnek fiatal korukban akadtak hasonló lehetőségei. Lehet, hogy emiatt kanyarodott ebbe az irányba a sorsom. A karrierem sokoldalúságát is valamelyest a genetikának tulajdonítom: nagymamám mesélte, hogy édesanyja, a dédanyám a japán megszállás alatt mélyszegénységben élt, de hat gyermek mellett is szőtt, font, kereskedett. Nagyon kemény jellem volt. Nagymamám egyedül jutott volna gimnáziumba az iskolájából, de a család nem engedhette meg anyagilag magának. Mégis gyártásvezető lett egy gyárban, papírok nélkül. Édesanyám mindig besegített édesapámnak az üzletbe. Vagyis a család női vonalán erős genetika a jellemző. Ha jobban megvizsgálom, innen fakadhat a „karrierista énem”. 

Mégis a saját útját járja.

Annak ellenére, hogy egészséges lelkületű családból származom, mindig szerettem volna független lenni egy kapcsolatban, anyagilag és döntéseimben egyaránt, azért, hogy megálljak a saját lábamon.

Ezért indult el tizenévesen világot látni Nagy-Britanniába?

Részben igen, de ehhez azt is tudni kell, hogy világéletemben stréber diák, osztály- és évfolyamelső voltam. Kínában belém nevelték a küzdőszellemet: ha nem vagy elég jó, akad helyetted pár millió ember, aki helyettesít. Nem is lazsáltam, ki akartam tűnni a tömegből. Szüleimtől is mindig azt hallottam: tanulj, mert akkor jó diplomád lesz, a jó diplomából jó munkád. Ezt a mentalitást hoztam magammal Magyarországra is, és szerettem volna büszkeséggel eltölteni a szüleimet, ezért nyáron matek és angol különórákra jártam, és azt terveztem, hogy a Cambridge-re fogok járni. Kiköltöztem Angliába, és be iratkoztam egy ottani gimnáziumba.

Ez elég tudatosan hangzik.

Szüleim, Kína ezt nevelték belém. Szerelemben is mindig tudatos voltam.

Hogy lehet a szerelemben tudatosnak lenni?

Nem voltak kilengéseim, az egészséges családképem miatt nem is vonzódtam a züllöttekhez. Első kapcsolatom tizenhat évesen kezdődött, és huszonnégy éves koromig tartott. Még abban az évben megismertem a férjemet, amikor az előző kapcsolatomnak vége szakadt. A testem a szentélyem, mindig ehhez tartottam magam, nem mentem bele egyéjszakás kalandokba, nem is vonzott soha. Stabil szerelem mellett az életem teljesen a karrieremnek szentelhettem. Ma is azt csinálhatom, amihez kedvem van, még akkor is, ha ma már egy kicsit nehezebb a dolgom a gyermekeim mellett.

Végül is miként került a televízióba?

Szülés után kissé levert voltam, tudat alatt talán nehezebben emésztettem meg, hogy amit addig fölépítettem, azt el kellett engednem: etettem, pelenkáztam, gügyögtem. Az agyam nem ehhez volt hozzászokva, ez a szürke állományomnak arculcsapást jelentett. Ugyanakkor egy élet függött, és függ ma is tőlem, az anyaságot nem lehet abbahagyni. Ekkor jött a televíziós szereplés lehetősége, amibe úgy vágtam bele, hogy egy picit lazítok az addigi tempón, legyen más célja is az életemnek.

Fotó: Hegedüs Róbert

Csak azzal nem számolt, hogy eljut a döntőig, ha jól sejtem.

Valószínűleg a showbusinessben meglátták bennem a lehetőséget, tudtam főzni, jól beszéltem magyarul, talán ki is nézek valahogy.

Ezt mind értem, de azt árulja el: hogy lesz egy építészből szakács?

Amikor diplomás építészként visszatértem Kínába, hamar ráébredtem arra, hogy nem vagyok annyira tehetséges, hogy megmondhassam a megrendelőknek, milyen stílusban lenne érdemes építkezniük, ezért egy tervezőirodában kellett volna a háttérben rajzolnom – monoton. Ez a munka meg fojtotta volna a bennem élő kreativitást. Azt terveztem, hogy nyitok egy saját irodát, ahhoz viszont pénz szükséges, ezért vállalkoztam. Alapítottam egy céget, amiben a kínai-magyar interkulturális tudásom szerettem volna kamatoztatni. Így akadt rám az állami exportfejlesztési ügynökség, „hazahívtak” Magyarországra, amiből állandó itt tartózkodás lett.

Mindebből még mindig nem következik, hogy benevezzen egy szakácsvetélkedőbe.

Főzni mindig tudtam, szerettem, szüleimnek Komáromban volt étterme, abból éltünk.

Miért éppen Komáromban nyitottak éttermet?

Tatán éltünk, és működtettünk Komáromban egy üzletet, amikor egy nap a szüleim elsétáltak egy kiadó ingatlan mellett, és azt mondták: milyen jó lenne ez a hely étteremnek. Bele is vágtak.

A vállalkozó szellemet ezek szerint a szüleitől örökölte.

Egyértelműen! Soha nem gondoltam, hogy nem vállalkozó leszek. Az állami szegmensben is azért vállaltam el a feladatot, mert mögé nézve felismertem: a munka egyben lehetőséget biztosít a kapcsolatépítésre is. Továbbá azt is szögezzük le: egy Kínáért felelős igazgatói pozíció nem mindenkinek adatik meg huszonöt évesen. Egy évvel később előléptettek ázsiai igazgatóvá. Öt évig dolgoztam ebben a pozícióban, irányítottam a csapatom, rengeteget utaztam, kapcsolatot építhettem, sok tapasztalatot gyűjtöttem.

Ekkor alapította a saját cégét. Mivel foglalkozik?

Segítek az üzletembereknek a kommunikációban, a helyi üzleti környezet megértésében, kapcsolatrendszerem segítségével megtalálni számukra a megfelelő személyeket, üzleti partnereket. Nemcsak magyar, de más európai ügyfeleim is vannak.

Visszatérve a főzőműsorhoz: mi vonzotta még a Konyhafőnökben?

Motivált, hogy neves séfekkel találkozhatok, első kézből kaphatok magas szintű tudást, láthatom, hogyan alkotnak, ráadásul mindezt grátisz.

Érdekes a megközelítése, sokan talán megijedtek volna a lehetőségtől.

Ezt a nyitottságom Angliának köszönhetem; ugyanakkor nem gondoltam, hogy a fináléig eljutok. Ma már tudom, nem csak az számít, ki, mennyire tud főzni, hanem az is, mennyire érdekes az, amit hozzá tud tenni a műsorhoz.

Milyen pluszt tudott adni?

Érdekes recepteket, fúziókat, fűszereket. Például az egyik részben Rácz Jenő séf azt a feladatot kapta, hogy egy halfejet dolgozzon fel. Mondtam neki, ez a kedvenc részem, imádom a hal szemét, mert tele van kollagénnel, vitaminnal. Elképedt. Aztán nekiláttunk a feladatnak. Tőlem kérdezett egy Michelin-csillagos étterem séfje, hát az fantasztikus volt!

Csipős-savanyú leves
Hozzávalók (4 főre):

• 50 g tofu
• 100 g csirkemell
• 50 g sárgarépa
• 1 nagy tojás
• 5 db fafül gomba
• 1 db shitake gomba
• 1/3 szál újhagyma
• 4 g gyömbér
• 3 ek keményítő
• 20 g friss bambuszrügy
• 2 tk Erős Pista
• 2 ek szójaszósz
• 2 ek cukor
• 1l alaplé (ha nincs, akkor víz)
• 3 ek fekete rizsecet
• 1 ek fehér ecet

Elkészítés:

A csípős-savanyú leves hagyományos kínai leves, amely a szecsuáni vagy a hunan tartomány konyhához tartozik. A levest jellemzi a savanyú, pikáns, sós és illatos íz világ. Annak ellenére, hogy Kínában nagy hagyománya van a levesnek, én mégis egy magyarosabb változatot hoztam el nektek, mert őszintén szólva, személy szerint nekem a „magyar” csípős-savanyú leves sokkal jobban ízlik. Nem mellesleg édesapám féltve őrzött receptje!

Első lépésként áztassuk be a szárított shitake és fa fül gombát langyos vízben. Amennyiben friss gombákat vásároltunk, ez a lépés kihagyható. A csirkemellet vékony csíkokra vágjuk. Az újhagymát és a gyömbért jól felaprítjuk. Egy fazékban melegítsünk fel 2 evőkanál olajat és tegyük bele a csirkecsíkokat pirításra. Amikor egy kicsit kifehéredett a hús, beletesszük a gyömbért és az újhagymát. Rövid pirítást követően felöntjük a fazék tartalmát 1 l alaplével vagy vízzel és nagyobb fokozatra tekerjük a tűzhelyet.

Míg forr a levesünk, a tofut, a répát, a shitake gombát és a fafül gombát felcsíkozzuk minél vékonyabb csíkokra. A tojást simára verjük és félretesszük későbbi felhasználásra. Amikor felforrt a víz, kisebb lángra vesszük, majd öntsünk bele 3 evőkanál rizsecetet, 1 evő kanál fehér ecetet, 2 teáskanál Erős Pistát és 2 evőkanál szójaszószt. Ezt követően hozzáadjuk a leveshez a tofut, sárgarépát, bambuszt és a gombákat. 5 percig főzzük nagy lángon, majd hozzáadunk 2 evőkanál cukrot és 1 teáskanál sót. Kóstoljuk meg és saját ízlés alapján még rakhatunk bele kevés sót vagy akár sima ecetet. Ügyeljünk arra, hogy az extra fűszerezéseket apránként adjunk hozzá, nehogy túl savanyú vagy sós legyen a levesünk. Közepes lángra vesszük.

Egy kis tálban kikeverünk 3 evőkanál keményítőt egy kis hideg vízzel. Simára keverjük, majd lassú, kör körös mozdulattal, apránként adagolva beleöntjük a levesbe. Közben a fakanállal lassan kevergetjük. Ami kor kellőképpen összesűrűsödött a levesünk, alacsony fokozatra tekerünk, majd hasonló mozdulatokkal öntsük bele a fazékba a tojást (egy örvény formát rajzolunk a tojás levéből a levesben). Ne keverjük ekkor semmiképpen, mert akkor teljesen felaprítjuk a tojást és nem lesz olyan esztétikus. Fél percet várunk, majd a fazék aljáról felfelé, lassú keverés mellett a felszínre hozzuk a tojást.

Levesszük a fazekat és készen is vagyunk! Frissen ajánlott fogyasztani. Opcionálisan szervírozás előtt egy kis aprított koriandert vagy friss újhagymát is szórhatunk a leves tetejére.

A szerző történész, újságíró.

Ez a cikk az Eurázsia 2024. júniusi számában jelent meg, honlapunkon teljes változatában csak később válik elérhetővé. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások