A kínai hiedelem szerint a 12 állatövi jegy mindegyike kapcsolatban áll egy elemmel: a fával, a fémmel, a vízzel, a tűzzel vagy a földdel. Miközben egy állatövi jegy körbejárja a teljes 12 éves ciklust, elemi hovatartozása megváltozik. 2012 például a vízi sárkány éve volt, 2036 pedig a tűz sárkány éve lesz. A kínaiak úgy vélik, a fa sárkány elősegíti a növekedést, a fejlődést és a bőséget, ez az év tehát jó lesz arra, hogy szilárd alapot építsen valami új, hosszú távú potenciállal rendelkező lehetőség megteremtéséhez.
A fa sárkány éve utoljára 60 éve, 1964-ben volt: ekkor hajtotta végre Kína az első nukleáris kísérletét és ekkor bocsátotta pályára a Szovjetunió a Voszhod-1 nevű űrhajót – utóbbi különlegessége, hogy hogy ez volt az első olyan űrrepülés, amely során a személyzet két tagja is civil volt. De 1964-ben írta alá Lyndon B. Johnson amerikai elnök a Polgárjogi törvényt, amely jogilag felszámolta a feketék közéleti és magánéleti szegregációját az Egyesült Államokban és a The Beatles is ebben az évben robbant be Amerikában, jelentősen befolyásolva ezzel a nyugati zene fejlődését a rákövetkező fél évszázadban.
A nyugati legendáktól eltérően egyébként a keleti kultúrában a sárkányt nem a rosszindulattal társítják, hanem a jóindulat szimbóluma, amely hatalmat, erőt és jó szerencsét jelent. Jelenléte az újévi ünnepségek alatt boldogságot és sikert hirdet az előttünk álló évre. A tizenöt napon át tartó ünnepi időszakot megelőző hetek pedig már az előkészületekkel telnek, és szimbolikában mélyen gyökerező szokások sokaságát ölelik fel. Az ünnepség például alapos takarítással indul, ami a megrekedt energia eltávolítását hivatott szolgálni, és helyet ad a beérkező szerencsének és jólétnek. Az otthonokat és az utcákat piros díszekkel és lampionokkal lepik el, ezzel is szimbolizálva a boldogságot, a jó szerencsét, és segítve a gonosz szellemek elűzését. A legtöbb kínai család asztalára pedig biztosan kerül valamiféle gombóc is, amely a gazdagságot jelképezi – épp úgy, ahogy a lencse a magyar folklórban.
A holdújévi ünnepségnek fontos kísérője a sárkánytánc is, amely mára kulturális határokat átlépve az egység globális szimbólumává vált.
A szerző külpolitikai újságíró.
Ez a cikk az Eurázsia 2024. februári számában jelent meg. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!