Ursula von der Leyen bizottsági elnök a State of the Union beszéde előtt két nappal, 2023. szeptember 11-én tették közzé az Eurobarométer közvélemény-kutatás legfrissebb eredményeit. A felmérést az Európai Bizottság rendelte meg, így az abból levonható főbb következtetésekről is ez a testület adott ki hivatalos
sajtóközleményt., idézte fel a szerző.
Gát Ákos Bence szerint "a felmérés eredményeit alaposabban, tagállami bontásban is megvizsgálva megállapítható, hogy az Ukrajnának nyújtandó humanitárius segítségnyújtás és az ukrán menekültek befogadása kapcsán valóban nagy az egyetértés az európaiak között". "A felmérés országspecifikus adataiból azonban az is kiderül, hogy a különböző tagállamok polgárai jóval megosztottabbak a tekintetben, hogy az EU-nak be kellene-e vezetni újabb gazdasági szankciókat Oroszországgal szemben," mutatott rá.
A kutató kiemelte, hogy a szankciókat teljes mértékben támogatók százalékaránya uniós átlagban csak 46%, míg további 25% inkább csak hajlik a szankciók támogatására. Több uniós tagállamban a teljesen egyetértők és az egyetértésre hajlók együttes összege sem éri el az 50%-ot - tette hozzá.
"A szankciók támogatói még így, a két válaszadói kategóriát egyben számolva is kisebbségben vannak öt tagállamban, nevesül Bulgáriában, Cipruson, Görögországban, Magyarországon és Szlovákiában,"hangsúlyozta. "Ha csak a szankciókat teljes mértékben támogatók arányát vizsgáljuk, akkor az említett tagállamokban mindössze 25% körüli arányokat figyelhetünk meg" - tette hozzá.
Az Ukrajnának nyújtott uniós pénzügyi és gazdasági támogatás kapcsán is fontos árnyalni a bizottsági sajtóközlemény által sugalmazott képet, jegyezte meg a kutató. "Az uniós átlagot tekintve mindössze az európaiak 26%-a válaszolt úgy, hogy egyértelműen támogatja az EU ilyen típusú intézkedéseit, míg 38%-uk ennél visszafogottabban nyilatkozva inkább csak hajlik ezek támogatására" - fejtette ki.
Az Ukrajna részére nyújtandó katonai felszerelések beszerzésére, szállítására és a katonai kiképzés finanszírozására vonatkozó kérdés tekintetében csak Finnországban vannak többségben (51%-kal) az ilyen intézkedéseket támogatók. "Nyolc tagállamban, azaz Bulgáriában, Csehországban, Görögországban, Cipruson, Magyarországon, Ausztriában, Szlovéniában és Szlovákiában a támogatók és a támogatásra hajlók együttesen sem érik el az 50%-ot," tette hozzá.