„A puccskísérlet éjszakáján Törökország valódi nagysága minden eddiginél erőteljesebben és tisztábban mutatkozott meg” – fogalmazott az elnök.
Erdoğan köszönetét fejezte ki azoknak a mártíroknak, akik életüket áldozták az országért, a veteránoknak, akik bátran védték a hazát, valamint azoknak az állampolgároknak, akik az utcára vonulva álltak ellen a puccskísérletnek.
A török elnök a július 15-i eseményeket „hősi eposznak” nevezte, amelyre a nemzet büszkén fog emlékezni, és amely szerinte „a puszta kéz győzelme volt a tankok, repülőgépek és bombák felett”. Úgy jellemezte az éjszakát, mint a bátor nemzet diadalát az árulók felett.
„Ez az eposz a legújabb bizonyítéka annak, milyen nagyok, erősek és legyőzhetetlenek vagyunk, amikor nemzetként egységben lépünk fel” – jelentette ki Erdoğan. Hozzátette, hogy a Fetullah Terrorszervezet (FETÖ) által szervezett puccskísérlet a nép bátor ellenállásán bukott el, és a nemzet nemcsak egy puccsot hiúsított meg, hanem egy idegen megszállási kísérletet is visszavert.
Az államfő kitért arra is, hogy július 15-e egyértelműen megmutatta, ki hogyan viszonyul a hazához: egyesek bátran ellenálltak a puccskísérletnek, míg mások közömbösek maradtak, vagy elutasították a küzdelmet.
Kijelentette, hogy a július 15-e kitörölhetetlenül beleíródott a nemzeti emlékezetbe, és mindazokat, akik a puccs mellé álltak, vagy megpróbálták aláásni a nép győzelmét, szégyen kíséri majd az utókor előtt, míg azok, akik azon az éjszakán a nemzeti akarat védelmére keltek, örök tiszteletben részesülnek.
Erdoğan hozzátette, hogy a török nép az utcákon vívta ki szabadságát, miközben a parlament képviselői a törvényhozás falai között álltak ki a demokrácia mellett. Köszönetet mondott valamennyi parlamenti képviselőnek, akik pártállástól függetlenül a nép oldalára álltak.
2016. július 15-én a török hadsereg egy kisebb frakciója katonai puccskísérletbe kezdett Ankara és Isztambul stratégiai fontosságú pontjain. Harckocsikkal lezárták a Boszporusz-hidakat, elfoglalták repülőtereket és az állami televízió épületét, bombatámadást intéztek az ankarai parlament ellen, valamint túszul ejtették a vezérkari főnököt. Erdoğan videóüzenetben fordult a török néphez, aminek köszönhetően több millióan vonultak utcára, és a kormányhoz hű erőkkel együttműködve sikeresen szorították vissza a puccsistákat. Az összecsapásokban több mint kétszázan vesztették életüket és kétezernél is többen sérültek meg.
A hatóságok az események nyomán három hónapos rendkívüli állapotot rendeltek el, és országos tisztogatások kezdődtek: több mint 32 000 embert vettek őrizetbe vagy függesztettek fel a közigazgatásban, a hadseregben, az igazságszolgáltatásban és a médiában. A török vezetés a puccsért az akkor már hosszú évek óta Pennsylvaniában élő török vallási vezető, Fethullah Gülent és mozgalmát tette felelőssé, ugyanakkor Gülen tagadta a vádakat. A vezető tavaly októberben hunyt el.