Sikeresen zajlott le január 18–20. között Pham Minh Chinh vietnámi miniszterelnök és az általa vezetett magas szintű delegáció első hivatalos magyarországi látogatása, amely fontos mérföldkő a Vietnám és Magyarország közötti hagyományos barátságban.
A látogatásra nagyon fontos időszakban került sor, hiszen a két ország jövőre ünnepli a diplomáciai kapcsolatok felvételének 75. évfordulóját és tavaly volt az ötödik évfordulója, hogy a kétoldalú kapcsolatokat az átfogó partnerség szintjére emelték. A látogatás egyik legnagyobb eredménye a politikai bizalom megerősítése, a Vietnám és Magyarország közötti átfogó partnerség erőteljes előmozdítása, valamint a két ország magas szintű vezetői közötti személyes kapcsolatok kialakítása.
A magyar kormány és Orbán Viktor miniszterelnök személyesen, szívélyesen és tisztelettel fogadta Pham Minh Chinh vietnámi miniszterelnököt és a magas rangú delegációt. A barátság és a kölcsönös megértés légkörében nyílt és őszinte párbeszédet folytattak, hosszú távú irányokat és gyakorlati intézkedéseket határoztak meg a Vietnám és Magyarország közötti átfogó partnerség elmélyítése, hatékonyabbá tétele és tartalommal való feltöltése érdekében.
A látogatás során a két ország közötti kétoldalú együttműködés eredményeit 14 aláírt megállapodás és kötelezettségvállalás konkretizálta, amelyek célja az átfogó együttműködés előmozdítása számos területen, például a diplomácia, a biztonság, a kultúra és az oktatás, a gazdaság, a kereskedelem, a beruházások területén, valamint a partnerség kiterjesztése olyan területekre, mint a gyógyszeripar, a csúcstechnológiás mezőgazdaság, a zöld gazdaság, a digitális gazdaság vagy a körkörös gazdaság.
Az idei év nagyon fontos a két ország számára: Magyarország tölti be az Európai Unió Tanácsának soros elnöki tisztségét 2024 második felében, és a keleti nyitás politikáját hirdeti, amelynek egyik kiemelt délkelet-ázsiai partnere Vietnám. Vietnám eközben újult lendülettel dolgozik a gazdasági helyreállításon, új felhajtóerőt keres a gazdaságának. Fontos partner ebben Magyarország, amely segíti a vietnámi áruk eljutását az európai piacra, és egyúttal támogatja Vietnámot is abban, hogy bevonzza az európai befektetéseket.
A két ország vezetői közös álláspontokkal és víziókkal, kölcsönös bizalommal és megértéssel, a béke és a fenntartható fejlődés iránti elkötelezettséggel megerősítették eltökéltségüket aziránt, hogy új magasságokba emelik a kétoldalú kapcsolatokat, és arra használják fel az új lehetőségeket, hogy országaik együtt váljanak még erősebbé és virágzóbbá, a két nép érdekeit szolgálva.
A látogatás nemcsak a magyar-vietnámi viszonyt erősíti meg, hanem szorosabbra fűzi a kapcsolatokat Vietnám és az Európai Unió, valamint Magyarország és a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége között is. A két ország partner és hídszerepet játszik Európa és Ázsia között, hozzájárul a nemzetközi szolidaritáshoz és a multilateralizmushoz, gyakorlati hozzájárulást tesz a békéhez, stabilitáshoz, együttműködéshez és fejlődéshez a régiójukban és az egész világon.
Ez a cikk az Eurázsia 2024. márciusi számában jelent meg. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!
Lapzártánk után lesz az amerikai elnökválasztás, amely nagyban fogja befolyásolni a nemzetközi politikai irányokat, történéseket, a globalizáció és a konnektivitás jövőjét. De már ezt megelőzően nagy mozgolódás volt érezhető a világban.
A skót származású, brit John Halford Mackinder (1861–1947) az angolszász geopolitika legfontosabb gondolkodója volt. Leghíresebb tanulmánya A földrajz, a történelem kulcsa, amit a brit Királyi Földrajzi Társaság ülésén olvasott fel 120 évvel ezelőtt. Európa és Ázsia politikai elemzése kapcsán Mackinder arra kereste a választ, hogy a földrajzi és a történelmi folyamatok, és események között milyen összefüggések lehetségesek.
„Egy új világ jellemzői alakulnak ki az eurázsiai kontinensen. Ez pedig nagyon gyorsan történik, így e magazin olvasóit idén és jövőre is sok érdekes dolog várja. Ahogy mondani szokták: »Kapcsolják be a biztonsági öveiket!«”