Szívből mondom: 1991-ben azt éreztem, hogy az egész világon a magyarok a legkedvesebbek. Ha az utcán útbaigazítást kértem, ha bármilyen segítségre volt szükségem, a magyarok mindig készségesek voltak velem – emlékszik vissza a több mint három évtizeddel ezelőtt történtekre az üzlet ember. A Keleti pályaudvaron egy szendvicsembertől szerzett olcsó szálláscímet, majd belevetette magát a városi forgatagba. Magával ragadta a kínaitól teljesen eltérő nyugati kultúra és építészet. A főpályaudvarnál egy ideje itt élő kínaiakkal is megismerkedett, elérhetőséget cseréltek, hogy egymás segítségére lehessenek, ha szükség lesz rá. Egy akkoriban nyitott kínai étteremben kezdett dolgozni felszolgálóként.
Később megpróbálkozott egy kisebb bár nyitásával, ám akkoriban még nem volt akkora kereslet az ilyen típusú kínálatra, ezért be kellett zárnia. Ezt követően Kínában tartós fogyasztási cikkek exportjával kezdett foglalkozni. Ám a vendéglátás mindig a szíve csücske maradt, nem véletlenül, hiszen Kínában vendéglátó szakiskolába járt, s nagyapja is híres szakács volt, akitől sok fogást lesett el, mert a papa folyton tanítgatta unokáját. Megnyitotta első éttermét a nyolcadik kerületben.
A Luther utcai Lanzhou étterem annak ellenére lett hamar nagyon népszerű, hogy egy időben kevesen tudtak helyet foglalni a vendéglátóegységben. Wang Mester hangsúlyozza: kicsi, de rendes étterem volt, nem tucat kínai büfé. A hely Lanzhou városról kapta a nevét, ami Gansu tartomány székhelye. A vendégeknek nagyon tetszett, hogy saját készítésű tésztát szolgáltak fel. „A tésztát mindenki szereti, a magyarok is nagyon szerették” – emlékszik vissza a legendás időkre Wang Mester.
Családi problémák miatt az üzletet be kellett zárnia, de nem akart elszakadni a vendéglátástól. Előbb egy kisebb étteremmel próbálkozott a külügyminisztériumhoz közel, de a környéken nehezen lehetett parkolni, ezért új helyszínt keresett, ekkor indította el IX. kerületi egységet, immár Wang Mester néven. Később lehetősége nyílt egy új étterem megnyitására is: a Gizella úton található, mára a budapesti gasztronómiában fogalommá vált étterme gyorsan népszerűvé vált.
Bár a ferencvárosi étterem is jól ment, döntenie kellett, mert két helyen nehezen tudott egyszerre helytállni. Úgy határozott, hogy a zuglói egységre tesz fel mindent. Jó döntés volt. A kínai hagyományok mellett mindig kitartott, akkor is, amikor százával nyíltak a kínai büfék a városban és az országban – nem akart „európaiasított” kínai gasztronómiával foglalkozni. „Szerettem volna megmutatni a magyar vendégeknek, mi az igazi kínai kulinária. A legtöbb embernek tetszettek az ételeink” – állapítja meg Wang Mester.
Ma már több helyen lehet kóstolni originális szecsuáni konyhát, de a Gizella úti étterem nyitásakor ez még nem így volt. Minden bizonnyal ennek köszönhette a Wang étterem a népszerűségét, ami kitart a mai napig, hiszen a tudás és a jó alapanyag mellett különlegességeket is megízlelhetnek a vendégek. Mint például a különlegesen elkészített belsőségeket, amelyek a kínaiak körében közkedveltek. Pacal, máj, bél. Az egyik ételben például kacsavért kínálnak pacallal és sertésbéllel. „Első hallásra egy-egy étel összetevői talán megrökönyödést váltanak ki, ám ha nem tudjuk, hogy miből készül a fogás, mindenkinek ízlenek. Ilyen például a bél, amire sokan bizonyára azt mondanák, nem kóstolják meg, mert a fejükben olyasmit társítanak hozzá, amiért azt gondolják: biztos nem finom. Pedig az! – szögezi le Wang Qiang .
Hozzáteszi: bár tíz-tizenöt évvel ezelőtt sok helyen két étlappal dolgoztak, külön a kínai és külön a magyar vendégeknek, folyamatosan változik az ízlés, egyre több honi vendég próbál ki magyar fülnek furcsának tűnő ételeket. Wang Mester szerint erre azért kerülhet sor, mert a jó ízeket mindenki jónak fogja értékelni.
Bár prosperált a Gizella úti étterem, több budai vendég jelezte a tulajdonosnak, a nagy távolság miatt járnak ritkábban a Wang étterembe. Meghallva az igényt, ismerősei ajánlására megnézett egy kiadó helyiséget a Pasaréti térhez közel. Megtetszett neki, és belevágott a kalandba. Hét napot tartottak nyitva, amikor a koronavírus- járvány miatt be kellett zárniuk az egységet, aminek a jövője legalábbis kétségessé vált. Szerencsére a Mozium névre keresztelt étterem túlélte a covidválságot, és Budán nemcsak szecsuáni, hanem más tartományok konyhaművészetével is találkozhatnak a vendégek.
De nem csak ebben különleges az étterem: híres a hely a koktélkínálatáról is. Wang Mester azt gondolja: kicsit unalmas, hogy a legtöbb kínai étteremben csak üdítőt, sört, esetleg bort lehet fogyasztani, s mivel maga is szereti a jó spiriteket, úgy döntött: az új vendéglátóhelyen erős koktélkínálattal színesíti a választékot. A Mozium kapcsán megemlíti: büszke arra, hogy soha nem adta fel, egyébként is azt gondolja, a legfontosabb az életben, hogy akkor is meg kell próbálni újra és újra, ha elsőre nincs sikerünk abban, amibe belevágunk. Néha nagy nyomás alatt élt, de akkor is tartotta magát, felállt, és ment tovább. „Szükséges ez a fajta mentalitás, enélkül nem lehet sikert elérni” – véli a kínai vállalkozó.
Ez a gondolkodásmód vezérelte Wang Qiangot akkor is, amikor úgy döntött: street food büfét fog nyitni, ahol gyors kiszolgálással, szűkített, de jó minőségű kínai ételekkel találkozhatnak a vendégek. Mára a Biang bisztrók (az Oktogonon, az Astoria mellett és a Vámház körúton) nagyon népszerűek, aminek csupán annyi a titka: sokak számára vált elérhetővé a jó minőségű kínai konyha.
A szerző történész, újságíró.
Ez a cikk az Eurázsia 2024. októberi számában jelent meg. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!
ELKÉSZÍTÉS:
Vágjuk fel a csirkemellet vékony, körülbelül 0,4 cm vastag szeletekre.
Készítsük elő a fafülgombát, a spenótlevelet, szeleteljük fel a gyömbért és a fokhagymát, valamint vágjuk rombusz alakú szeletekre a kaliforniai paprikát.
Pácoljuk be a csirkét 30 g vízzel, 5 g sóval, 2 g borssal, egy tojással, 3 g Lee Kum Kee sötét szójaszósszal, 15 g keményítővel és 5 g étolajjal.
A szószhoz keverjünk össze 3 g sót, 10 g MSG-t, 8 g első osztályú friss szójaszószt, 5 g szezámolajat, 20 g vízzel kikevert keményítőt és 20 g mogyoróhagymát.
Serpenyőben hevítsünk olajat, pirítsuk meg a pácolt csirkemellet, adjuk hozzá a többi összetevőt, a szószt, valamint végül a medvehagymát.