Ukrajna és az Egyesült Államok megállapodást kötött az ukrán ásványkincsek, különös tekintettel a kritikus jelentőségű ritkaföldfémek közös felhasználásáról, amelynek értelmében Kijev az állami tulajdonú nyersanyagok jövőbeli értékesítéséből származó bevételek felét egy külön alapba utalja. A megállapodást Olha Sztefanyisina ukrán miniszterelnök-helyettes jelentette be február 25-én a Financial Times-nak nyilatkozva, amelyet az ukrán elnöki hivatal is megerősített.
Az ukrán ritkaföldfémek kitermelése körül az elmúlt hetekben óriási feszültség alakult ki, Donald Trump amerikai elnök többek közt diktátornak nevezte Volodimir Zelenszkijt, valamint figyelmeztette az ukrán vezetőt: amennyiben nem írja alá a megállapodást, úgy hamarosan nem lesz ország, amelynek elnöke lehet. A médiajelentések szerint azonban a hétfőn aláírt megállapodás végül mindkét fél számára elfogadható feltételek tartalmaz.
Trump célja a megállapodással ízig-vérig „ America First”: az elnök ilyen módon szeretné viszontlátni a korábbi demokrata adminisztráció által feltételek nélkül Kijev rendelkezésére bocsátott katonai eszközök és pénzügyi támogatás árát – nem mellesleg ezek amerikai adófizetői dollárok voltak. Washington eleinte 500 milliárd dollár értékű „ kárpótlást” akart kicsikarni, azonban ez a mostani hírek szerint kikerült a megállapodásból. Akárcsak az a pont is, miszerint Kijevnek 1:2 arányban kellene ily módon visszafizetnie az elmúlt három évben kapott támogatást.
S hogy mit engedett Ukrajna? Az egyezség nem tartalmaz biztonsági garanciákat sem, amelyeket Zelenszkijék a következő évtizedek technológiai fejlődésének szempontjából meghatározó földfémek kitermeléséhez kötöttek volna.
A tárgyalások hajrájában Vlagyimir Putyin megpróbálta kivenni Zelenszkij kezéből az aduászt, gazdasági együttműködés keretein belül részesedést ajánlott Washingtonnak Oroszország jelentős ritkaföldfém-tartalékaiból, valamint egy 15 millió dollár értékű közös alumíniumbányászati beruházást is felvázolt a szibériai Krasznojarszk régióban. Az orosz elnök emellett javasolta az orosz-amerikai kereskedelem helyreállítását, különös tekintettel az alumíniumra, lévén Oroszország a világ negyedik legnagyobb alumínium kitermelője. Putyin szerint évi 2 millió tonna orosz alumínium kerülhetne az amerikai piacra, amely stabilizálná a világpiaci árakat.
A legfrissebb hírek szerint Zelenszkij a közeljövőben Washingtonba utazik, hogy hivatalosan is aláírja a megállapodást.