Az étterem tulajdonosa, Ying Tian Hua Belgiumban született, édesapja éttermet üzemeltetett, így lényegében a gasztronómiában nőtt fel. Fiatalként járta Európát, emlékszik vissza, így jutott el a rendszerváltoztatás lázában égő Magyarországra. A tulajdonos úgy érzi, szerencsés csillagzat alatt született, mert amit kitalál, azt megvalósítja, és legtöbbször sikeressé is lesz. Ying Tian Hua értett a gasztronómiához, így kézenfekvő volt számára, hogy ha itt marad az országban, létrehoz egy kínai éttermet. Végül nem is egyet nyitott, hanem kettőt: az angyalföldi Hong Kong éttermet 1990-ben, míg a ferencvárosi Taiwant 1991-ben.
Rabul ejtő kínálat
És itt az éttermen van a hangsúly, két okból is: egyrészt a Taiwan térkialakítása valóban éttermi, tágas, pazarul díszített, anyaggazdag, stílusos, nyugalmat és pompát áraszt, másrészt a kínálat nem is hasonlít arra, amit mi, magyarok általában „kínai” alatt értünk. Az étlap merőben eltér a büfékben, önkiszolgáló vendéglátóhelyeken fellelhető kínálattól.
Több mint harminc éve az újdonság erejével hatott a két étterem megjelenése, sokan voltak kíváncsiak a kínai gasztronómiára. A kínai éttermekre jellemző forgóasztalok látványa, és a bőséges kínálat sokakat rabul ejtett. A Taiwan étteremnek sok törzsvendége lett, akik azért látogatnak viszsza rendszeresen, mert mindig ugyanazt az ízvilágot tapasztalhatják, nem változik sem a minőség, sem a megszokott aroma.
Az állandóságot az étterem a jól megszervezett munkafolyamatokkal (is) tudja biztosítani. Egy-egy szakács mindig ugyanazokat az ételsorokat készíti, így a vendég mindig a megszokott ízzel találkozhat, amit korábban megszeretett. Az étterem signature fogásával, a pekingi kacsával például egy szakács foglalkozik. Maga dolgozza fel a szárnyasokat, süti hozzá a palacsintát. Emellett van, aki csak a köreteket készíti, más az olajban sült ételeket, megint más a kínai klasszikusokat süti.
Egyedi fűszerezés
A már említett pekingi kacsa, vagy az erős-savanyú leves évtizedek óta töretlenül népszerű. A kocsonyás állagú leves egyedi fűszerezéssel készül – tudomásuk szerint – egyedüliként az országban. Ezekre a fogásokra természetesen nagyon büszkék az étteremben.
A Taiwan tulajdonosa a saját kínálatukat autentikusként jellemzi, nem véletlenül: az itt kínált ételek lefedik a hatalmas ország régióinak specialitásait. A déli országrészben például igen csípősen főznek, a régióra jellemző ételek náluk is hasonlóan erősek. Az étlap több mint 180 ételt tartalmaz, ami ugyancsak jelzi: a Taiwan étteremben Kína legtöbb régiójára jellemző különlegesség is elérhető.
Mindemellett megtalálhatók olyan egyedi ételek, mint a tengeri uborka, a csípős csirkelábsaláta, a cápauszonyleves, a pacal- vagy a medúzasaláta, a 100 napos tojás, az északi-sarki kagyló vagy a békacomb. Manapság már a legkülönlegesebb alapanyagok is beszerezhetőek európai beszállítóktól vagy az ázsiai kereskedésekben.
Vannak, akik kifejezetten ezekért az ételekért keresik fel az éttermet, a cápauszonyt vagy a medúzasalátát főként az ázsiai vendégek kérik, míg a pacal vagy a hideg, csípős, kicsontozott csirkelábból készített salátát a magyarok is bátrabban rendelik. A kínai vendégek előzetes egyeztetés alapján egyedi készítésű fogásokat is rendelhetnek, amelyeknek az elkészítési módját a kínai szakácsok ismerik és szívesen megfőzik számukra.
Különleges télikert
Az évek során egyre többen keresték fel a Taiwant, így amikor a tulajdonosnak lehetősége nyílt rá, bővítette az éttermet. Ma már két szinten több termet foglal magába az étterem. Található a Taiwanban egy különleges hangulatú télikert is, körasztalokkal, pazar bútorokkal, van üvegfalú szeparé, akvárium, amiben homárok, osztrigák, a medencében pedig pontyok vannak, hogy mindig friss ételt szolgálhassanak fel a vendégeknek. „Remek atmoszférával rendelkeznek a termek, aki hozzánk beül, megnyugszik és igazán kellemesen érzi magát” – mutat körbe Ying Tian Hua.
Felmegyünk az emeletre, amit később szintén sikerült az étteremhez csatolnia, így 2017 óta a több (akár egybe is nyitható) teremben nagy rendezvényeket is képesek megrendezni. Cégek és magánszemélyek is előszeretettel foglalják le a termeket rendezvényekre, esküvőkre.
A szerző történész, újságíró.
Ez a cikk az Eurázsia 2024. májusi számában jelent meg. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!
Hozzávalók:
• 40 dkg marha felsál
• 20 dkg csiperkegomba
• 1 db zöldhagyma
• 1 db zöldpaprika
• 2-3 kiskanál osztrigaszósz
• só
• nátrium-glutamát (kínai só)
• csirkepor
• 1 db chili paprika
• őrölt chilipaprika
• fűszerek ízlés szerint
• 1 ek étolaj
Elkészítés:
A felsált 2x3 cm és 3–4 mm vastag szeletkékre daraboljuk, előfőzzük, majd leszűrjük. A csiperkegombát szintén vékony szeletekre vágjuk, majd előfőzzük, és szintén leszűrjük. A zöldhagymát 2–3 cm hosszú darabokra vágjuk, a zöldpaprikát 2x2 cm-es darabokra felkockázzuk.
Az előkészített húst, gombát és zöldpaprikát bő forró olajban megfuttatjuk, majd leszűrjük.
Erős tűzön egy evőkanálnyi étolajat hevítünk és az összevágott chilipaprikát megfuttatjuk benne, majd hozzátesszük a marhahúst, a gombát, és a zöldpaprikát. Rövid pirítást követően a többi fűszerrel és az osztrigaszósszal ízesítjük, így pirítjuk tovább.
Ha nagyon száraznak találjuk az ételt, pirítás közben kevés étolajat még hozzáadhatunk. A végén tesszük hozzá a zöldhagyma darabokat, majd levesszük a tűzről és tálaljuk az ételt.