A partnerség olyan
stratégiai területekre összpontosít, mint a mesterséges intelligencia, adatközpontok, űrkutatás, megújuló energiaforrások és ritkaföldfémek – azaz az úgynevezett jövőorientált iparágakra fókuszál.
Meloni közlése szerint a beruházásokban jelentős olasz vállalatok vesznek majd részt, mint például az Eni, az Enel, a Cassa Depositi e Prestiti, a Fincantieri, a Leonardo, az Intesa Sanpaolo és a TIM.
A már említett szektorok mellett a megállapodás erősíti a védelmi együttműködést is Róma és Rijád között. A tárgyalások során szó esett egy gazdasági folyosó kialakításáról is, amely Indiát a Közel-Keleten keresztül Európával kötné össze, jelentősen csökkentve a kereskedelmi tranzitidőt.
Az elmúlt években a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatok jelentős növekedést mutattak, Olaszország az elmúlt öt évben 50 százalékkal növelte az Egyesült Arab Emírségekbe irányuló befektetéseit.
Az olasz külpolitikában egyre inkább felértékelődik a Közel-Kelet szerepe, ami nem csak a migrációs nyomás megfékezésében, de a kereskedelemben is fontos szerepet játszik. A térség, főként az öbölmenti államok, élen járnak a fenntartható technológiai innováció területén. Ez többek közt annak köszönhető, hogy a jelenleg az állami bevételeik jelentős részét fosszilis energiahordozók exportjából nyerő államok tudatosan készülnek az „olaj utáni” időkre.
A mostani bejelentést megelőzően Olaszország Szaúd-Arábiával kötött több megállapodást, mintegy 10 milliárd dollár értékben.