Az orosz pénzügyi szolgáltatásokat célzó új amerikai szankciócsomagot követően a moszkvai tőzsde leállította a dollár- és eurókereskedést – számolt be az Euronews.
A szerdai amerikai szankciós csomag Oroszország pénzügyi infrastruktúráját vette célba, hogy megpróbálják korlátozni az Oroszországba be- és kiáramló pénzmennyiséget.
Az új szankciós listára felkerült a moszkvai tőzsde, a Nemzeti Elszámolási Központ és a Nemzeti Elszámolási Letétkezelő, amelyek az orosz devizapiacon a dollárkereskedelem közvetítőjeként működnek.
Az orosz központi bank bejelentette, hogy a dollárral és euróval történő tranzakciókat továbbra is a tőzsdén kívüli piacon lehet majd lebonyolítani.
Az Egyesült Államok a háború kezdete óta több mint 4000 orosz vállalatot és magánszemélyt szankcionált.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Oroszországban tárgyalt többek közt Szergej Lavrov orosz hivatali kollégájával és Alekszandr Novak energiaügyért felelős miniszterelnök-helyettessel. Az egyeztetések középpontjában Magyarország energiaellátásának biztonsága, valamint az ukrajnai háború álltak.
Közel három évvel Ukrajna megtámadása után Oroszország rendkívül súlyos nyugati szankciósorozaton van túl. Az USA-központú nemzetközi pénzügyi rendszerből való kizárás összeomlással fenyegeti a mindenkori érintetteket. Oroszország ugyanakkor a Visa és a Mastercard kivonulása, illetve a SWIFT globális pénzügyi üzenetküldő hálózatból való kiesése ellenére is többé-kevésbé képes fenntartani a pénzforgalmat. Ezt két tényező segíti elő: a saját fejlesztésű alternatívák és a tranzakciókra továbbra is hajlandó külföldi partnerek.
Magyarországnak érdeke a tisztességes és kölcsönös tiszteleten alapuló kapcsolat fenntartása, sőt az együttműködés fejlesztése is Oroszországgal a szankciók által nem érintett területeken – jelentette ki a tárca közlése szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter helyi idő szerint szerda este New Yorkban.