Az orosz pénzügyi szolgáltatásokat célzó új amerikai szankciócsomagot követően a moszkvai tőzsde leállította a dollár- és eurókereskedést – számolt be az Euronews.
A szerdai amerikai szankciós csomag Oroszország pénzügyi infrastruktúráját vette célba, hogy megpróbálják korlátozni az Oroszországba be- és kiáramló pénzmennyiséget.
Az új szankciós listára felkerült a moszkvai tőzsde, a Nemzeti Elszámolási Központ és a Nemzeti Elszámolási Letétkezelő, amelyek az orosz devizapiacon a dollárkereskedelem közvetítőjeként működnek.
Az orosz központi bank bejelentette, hogy a dollárral és euróval történő tranzakciókat továbbra is a tőzsdén kívüli piacon lehet majd lebonyolítani.
Az Egyesült Államok a háború kezdete óta több mint 4000 orosz vállalatot és magánszemélyt szankcionált.
Közel három évvel Ukrajna megtámadása után Oroszország rendkívül súlyos nyugati szankciósorozaton van túl. Az USA-központú nemzetközi pénzügyi rendszerből való kizárás összeomlással fenyegeti a mindenkori érintetteket. Oroszország ugyanakkor a Visa és a Mastercard kivonulása, illetve a SWIFT globális pénzügyi üzenetküldő hálózatból való kiesése ellenére is többé-kevésbé képes fenntartani a pénzforgalmat. Ezt két tényező segíti elő: a saját fejlesztésű alternatívák és a tranzakciókra továbbra is hajlandó külföldi partnerek.
Magyarországnak érdeke a tisztességes és kölcsönös tiszteleten alapuló kapcsolat fenntartása, sőt az együttműködés fejlesztése is Oroszországgal a szankciók által nem érintett területeken – jelentette ki a tárca közlése szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter helyi idő szerint szerda este New Yorkban.
Manapság az űrszektor újra virágkorát éli, a Hold, a Mars, valamint a mélyűr is az emberiség figyelmébe és a geopolitikai csatározások középpontjába került. A hidegháborús érához képest azonban a világűrt és a Holdat érintő célkitűzések kiegészültek: a versenyt a kísérőbolygónkon található temérdek ásványkincs birtoklása is nagy mértékben táplálja, amellett természetesen, hogy az állandó holdbéli jelenlét, holdbázisok létrehozása hatalmas gazdasági és katonai fölényt is jelent az államok számára.