Ötkarikás párizsi előrejelzés
Már száz nap sincsen a július 26-án kezdődő párizsi olimpia nyitányáig. Tartják magukat az előrejelzések: a majdani éremtáblázaton három ázsiai ország is az első tíz között végezhet. A Gracenote Sports adatszolgáltató és elemző cég a kínai csapatot a második helyre várja az éremtáblázaton, ebben aligha van meglepetés. Viszont arra már felkapjuk a fejünket, hogy a japánokat a negyedik helyre jelölik.
Ötkarikás párizsi előrejelzés
Sport

Ötkarikás párizsi előrejelzés

Fotó: AFP/Dimitar Dilkoff
Dénes Tamás 08/05/2024 22:00

Már száz nap sincsen a július 26-án kezdődő párizsi olimpia nyitányáig. Tartják magukat az előrejelzések: a majdani éremtáblázaton három ázsiai ország is az első tíz között végezhet. A Gracenote Sports adatszolgáltató és elemző cég a kínai csapatot a második helyre várja az éremtáblázaton, ebben aligha van meglepetés. Viszont arra már felkapjuk a fejünket, hogy a japánokat a negyedik helyre jelölik.

Kérdés, hogy a 2000-ben, Sydney-ben megrendezett nyári olimpiai játékok óta a rangsorban mindig az első három között végző, sőt, többnyire második sportnemzet mennyire tudja megközelíteni az amerikaiakat? A legutóbbi előrejelzés már azonos aranyszámot jövendölt a két csapatnak, az amerikaiak csak az ezüstökben és a bronzokban „nyernek”. A kínaiak eddig egyszer, 2008-ban érték el az érmek számát tekintve a százas álomhatárt, nyilván ebben nagy szerepe volt a hazai rendezésnek.

Párizsra 85 érmet jósol nekik a Gracenote, ami sokkal több, mint a modern idők riói mélypontja, de nem éri el a legutóbbi ázsiai, tokiói szereplést. Több olyan sportág is van, amelyet várhatóan uralnak majd (asztalitenisz, műugrás, ritmikus gimnasztika, sportlövészet, súlyemelés). Tokióban 26 aranyérem jutott nekik ezekben a sportágakban, semmi jel nem utal arra, hogy ezekben elveszítették volna vezető szerepüket. Februárban, a dél-koreai Puszanban (Busanban) megnyerték az asztalitenisz női és a férfi csapatvilágbajnokságot, igaz, a hölgyek csak óriási csatában verték meg a japánokat a döntőben. Egyesben a világranglista első öt helyén kínai nő áll, a férfiaknál az első négy hely az övék. A tavaly őszi egyéni világbajnokságon a húsz éremből tizenkettőt elvittek.

Februárban, Dohában, a vizes világbajnokságon sem az amerikaiak, sem az ausztrálok nem a legerősebb csapatukkal versenyeztek (egyébként a magyarok sem), mégis szembetűnő: 23 aranyat nyertek a kínaiak. Műés toronyugrásban kilenc, szinkronúszásban hét elsőséget szereztek.

Úszásban is vannak immár aranyra esélyes ászaik, mint a mellúszó Qin Haiyang, vagy a nők közül a pillangózó Zhan Yufei. Bár a kvótaszerzés még nem zárult le, a versenyzői névsor még nem végleges, mégis érdekes és feltűnő: várhatóan a közel háromszáz fős kínai csapat kétharmadát hölgyek alkotják majd!

A párizsi olimpia egyik meglepetése lehet – ha a Gracenote előrejelzése beigazolódik – a japánok szereplése. Az elemző cég a nemzetek rangsorában a negyedik helyre várják őket, azt gondolva, hogy a Felkelő Nap országának sportolói csak kevéssel maradnak el 2021-es, tokiói, azaz hazai teljesítményüktől. Nekik is vannak olyan sportágaik, amelyekben tarolhatnak.

Három éve, Tokióban, a tizenöt cselgáncsaranyból kilencet otthon tartottak. Az olimpia előtt még rendeznek Dohában világbajnokságot, ami nyilván árnyalja majd az esélyeket, csak júniusban zárul majd a kvalifikációs időszak, de az biztosra vehető, hogy minden számban lesz indulójuk. A 2022-es, taskenti vb-n (tehát a legutóbbin) tizenöt számból tízben az első vagy a második helyen végeztek. A másik sikersportáguk a női birkózás lehet, Tokióban az öt súlycsoportból négyben a japánok nyertek. Közülük Yui Susaki az egész olimpia egyik legbiztosabb favoritja. Párizsban nyerte az első világbajnoki címét, s most ott akar kétszeres olimpiai bajnok lenni. Tokióban hoztak egy aranyat az asztaliteniszezőik, meglepetésre, vegyes párosban. A két csapatukat most is érmesnek remélik, s nagyon bíznak a két, a legutóbbi dél-koreai csapat-világbajnokságon a kínaiakat is megizzasztó női játékosaikban, Hina Hayatában és Miu Hiranóban. Csapatban indul velük a mindössze 15 éves csodagyerek, Miwa Harimoto is, akinek a korán kívül még két „különlegessége” van: az egyik, hogy a bátyja, Tomokazu ott lesz a japán férfi játékosok között (negyedik a világranglistán…), illetve, hogy a szüleik kínaiak, a báty eredeti neve Zhang Zhihe. Az édesanyjuk még világbajnokságon is játszott a kínai csapatban 1995-ben.

A Gracenote szerint az éremtáblázaton beférnek majd a dél-koreaiak is az első tízbe. Tokió rossz emlék a számukra, csupán hat aranyat nyertek, a legkevesebbet az 1984-es Los Angeles-i játékok óta. Három évvel ezelőtt megnyerték a férfi kardcsapatot, ahol most is jó eséllyel pályáznak az éremre, de az aranyaik kétharmadát remek íjászaik szállították. Az íjászat a koreaiak számára éppen olyan territórium, mint a kínaiaknak az asztalitenisz vagy a japánoknak a cselgáncs.

Tokióban egyedül a férfiak egyéni számát rontották el és veszítették el, pedig a rangsorolóban az első négy helyből három az övék volt. An San lett az első íjász az olimpiák történetében, aki ugyanazon a játékokon három aranyérmet is nyert. Jellemző a dél-koreai fölényre: 1984- gyel kezdődően (2008 kivételével) mindig megnyerték a nők egyéni versenyét, csapatban pedig még soha nem nyert senki más (1988 óta kilenc aranyérem lett az övék). A férfiaknál a kétezres években csak egyszer nem győztek a csapatversenyben, s 2012-ben és 2016-ban megnyerték a férfi egyénit is.


A szerző sportújságíró, futballtörténész.

Ez a cikk az Eurázsia 2024. májusi számában jelent meg. A magazin elérhető országszerte többek közt az újságosoknál, hipermarketekben és benzinkutakon. Előfizetési lehetőségeiről pedig a neumannlapkiado@nje.hu címen érdeklődjenek!

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások