A Sky Sports értesülései szerint a brazil csillag évente 150 millió eurót fog keresni, ami nagyjából hatszorosa annak, amit a focista a francia Paris Saint-Germain-ben (PSG) tehetett zsebre. Rámutatott,
ez az átigazolás egészen új fejezetet nyithat meg Szaúd-Arábia sportnagyhatalommá válásában, aminek jelentős nemzetközi politikai összefüggése is van.
Biró András felidézte, amikor 2023 januárjában Cristiano Ronaldo csillagászati fizetésért cserébe a szaúdi Al-Nassrhoz igazolt, sokan kétkedve fogadták, hogy egy, a karrierje végén lévő világklasszis eligazolása az olajmonarchia bajnokságába láncreakciót fog elindítani. “A nyári átigazolási szezon viszont alapjaiban rajzolta át a világ futballtérképét, miután a legmagasabban jegyzett játékosoknak egész sorát sikerült elképesztő fizetésekkel az arab országba csábítani. Miután a szaúdi liga felvirágoztatása kvázi nemzeti üggyé vált az országban, egy állami pénzügyi alap 75 százalékos részesedést szerzett a 18 csapatos bajnokság négy csapatában. Ennek következtében pedig az Al-Hilal, az Al-Nassr, az Al-Ahli és az Al-Ittihad is állami kézbe került,” mutatott rá.
Kifejtette, a szaúdiak azzal érvelnek ezen klubok feltőkésítése mellett, hogy mindez már középtávon megteremti a sportág növekedésének ösztönzését további befektetések vonzásával, a klubok szakmailag és pénzügyileg fenntarthatóbbá válhatnak, valamint az infrastruktúra korszerűsítése által a versenyképesség fokozhatóvá válik. “Minderről természetesen az idő fog ítéletet mondani, de Szaúd-Arábia már most komoly sportdiplomáciai erővel rendelkezik. Kétségtelen, hogy az ország a futballon keresztül próbál országimázsán javítani, vagyis jobb színben feltüntetni magát a nemzetközi térben,” tette hozzá.
“Az egyre növekvő szaúdi befolyásra a sportban az is rávilágít, hogy az ország lesz a házigazdája a 2029-es Ázsiai Téli Játékoknak, amelynek az 500 milliárd dollárból épülő, NEOM névre keresztelt futurisztikus megaváros fog otthont adni,” jegyezte meg a kutató.
“Miközben a sportdiplomácia kirakatában ezek a gigaberuházások vagy a futball területén történő sztárigazolások rendkívül jól mutatnak, ezek mindössze egészen kicsi fogaskerekei annak a grandiózus tervnek, hogy Szaúd-Arábia erős, virágzó és stabil, tehát regionális nagyhatalmi ország képét alakítsa ki magáról,” mutatott rá Biró András.
“Rijád tehát nemcsak az ehhez szükséges gazdasági, kulturális, és katonai képességekkel rendelkezik egyre inkább, de soft-power, a nyilvános diplomácia és a lobbitevékenység eszköztárát is egyre hatékonyabban használja fel ezen imidzs feltüntetése érdekében,”
hangsúlyozta.