Az Európai Unió szerdán tartotta történetének első csúcstalálkozóját az Öböl-menti államokkal, új gazdasági szövetségesek után kutatva – számolt be a Reuters. Mint írják, az Öböl-menti Együttműködési Tanács hat gazdag arab államával való találkozó célja az együttműködés elmélyítése és ezen országok befolyásának elismerése volt, különösen az ukrajnai és közel-keleti konfliktusokra való tekintettel.
A csúcstalálkozó végén kiadott közös nyilatkozatban a felek közölték, hogy felújítják a 35 évvel ezelőtt megkezdett, de 2008-ban felfüggesztett tárgyalásokat egy szabadkereskedelmi megállapodás nyélbe ütéséről. Kétévente csúcstalálkozókat is tartanak majd, a következőt 2026-ban lesz, Szaúd-Arábiában.
A Bahreinnel, Kuvaittal, Ománnal, Katarral, Szaúd-Arábiával és az Egyesült Arab Emírségekkel kialakítandó uniós partnerség célja a tiszta technológiák, a zöld átmenethez szükséges kritikus ásványi anyagok, a megújuló energia és a hidrogén előállítása terén folytatott együttműködés fellendítése – írja a cikk.
Az információk szerint Brüsszel azt akarta, hogy a közös nyilatkozatban a GCC-államok kemény nyelvezettel fogalmazzanak Oroszország ukrajnai inváziójával kapcsolatban, azonban a végső szövegezés ennél jóval finomabb lett. Az ukrajnai háború kapcsán a nyilatkozat megerősítette az államok szuverenitását, elítélte a civilek és kritikus infrastruktúra elleni támadásokat, valamint sajnálatát fejezte ki az elhúzódó háború miatt.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke sürgette az Öböl-menti országokat, hogy használják fel befolyásukat a béke megteremtésére Ukrajnában. „Tudom, hogy önök mennyire érzékenyek a szuverenitással kapcsolatos kérdésekben, és bízom abban, hogy együtt tudunk működni, és számíthatunk önökre, hogy megállítsuk Oroszország háborúját” – fogalmazott
A gázai háborúval kapcsolatban a nyilatkozat azonnali tűzszünetre és a nemzetközi jog szerinti kötelezettségeknek való elégtételre szólította fel a feleket.