Az egyezség értelmében az Emírségek partnere lesz az észak-afrikai ország nyugati részén található Rász al-Hikma régió fejlesztésében.
A megállapodást Ászim al-Gazzár egyiptomi lakásügyi miniszter, valamint az Egyesült Arab Emírségek befektetési minisztere, Mohammed al-Szuvajdi írta alá. Az egyezséget követő sajtótájékoztatón az egyiptomi miniszterelnök megköszönte „a két ország politikai vezetésének támogatását a projekt rekordidő alatt történő megvalósításában”. Musztafa Madbúli kifejtette, hogy a projekt magában foglalja szállodák és turisztikai üdülőhelyek, szórakoztató projektek, pénzügyi és üzleti övezet, valamint egy nemzetközi repülőtér létrehozását Matrúhtól délre.
Rámutatott, hogy Rász al-Hikma térségét minden területen integrált fejlesztésnek vetik alá, és arra számítanak, hogy ez évente mintegy 8 millió turista fog az országba vonzani. A projekt pénzügyi részleteivel kapcsolatban Madbúli két részről beszélt: „az első egy 35 milliárd dollár értékű közvetlen külföldi befektetés, amelyből Egyiptom két hónapon belül megkapja az első 15 milliárd dolláros kifizetést, amelyet egy második 20 milliárd dolláros kifizetés követ”.
Ebben a tekintetben rámutatott, hogy „az Egyesült Arab Emírségek a projekt végrehajtásának időszakában legalább 150 milliárd dollárt fog injektálni”. Hozzátette, hogy az egyiptomi állam projektből való részesedése körülbelül 35 százalék lesz.
Miközben a világ gazdasági és politikai centrumai újrarendeződnek, és a nagyhatalmi vetélkedés új blokkosodási logikát hoz létre, Magyarország előtt egy gyorsan fejlődő régió nyitja meg kapuit, a türk államok közössége, élén Közép-Ázsia feltörekvő gazdaságaival.
A tizenöt éve meghirdetett keleti nyitás politikájában kulcsszerepet játszik a Türk Államok Szervezete (TÁSZ), amelynek Magyarország 2018 óta megfigyelő tagja. A TÁSZ tagállamai közül hazánk import és export tekintetében is Törökországgal és Kazahsztánnal ápolja a legszorosabb kapcsolatokat.
A Türk Államok Szervezete (TÁSZ) az elmúlt években megerősítette pozícióját mint a regionális és interregionális együttműködés egyik legfontosabb fóruma, amely a türk nyelvű államokat történelmi, kulturális és nyelvi egység alapján egyesíti.