Huszonkét év után először utazott kubai elnök Iránba
A találkozót követő sajtótájékoztatón mindkét fél elkötelezett volt a kétoldalú kapcsolatok erősítése mellett a nemzetközi kihívásokkal szemben.
Huszonkét év után először utazott kubai elnök Iránba
Tükör

Huszonkét év után először utazott kubai elnök Iránba

Fotó: AFP/Iráni elnöki hivatal
Eurázsia 10/12/2023 13:47

Történelmi jelentőségű találkozóra került sor a héten, hiszen Miguel Díaz-Canel Bermúdez Iránba látogatott, hogy huszonkét év után első kubai elnökként tárgyaljon Irán elnökével, Ebrahim Raiszival. A találkozót követő sajtótájékoztatón mindkét fél elkötelezett volt a kétoldalú kapcsolatok erősítése mellett a nemzetközi kihívásokkal szemben.

Miguel Díaz-Canel Bermúdez kubai elnök és Ebrahim Raiszi iráni vezető Teheránban egyeztetett a két ország kapcsolatainak megerősítéséről. Utoljára példa ilyenre 2001 májusában volt, amikor Fidel Castro utazott a perzsa állam fővárosába – emlékeztetett a BNN Network hírportál.

A találkozót követő sajtótájékoztatón a két fél bilaterális kapcsolataik szorosabbra fűzéséről beszéltek, megerősítve a külső nyomásokkal szembeni ellenállásukat – utalva a két országot érintő amerikai és nyugati szankciókra és azok gazdasági következményeire.

A két vezető egyeztetésének margóján a felek egy sor különböző megállapodást kötöttek, melyek célja a gazdasági, politikai és kulturális együttműködés elősegítése.
Továbbiak
Már kapható az Eurázsia legújabb száma!
Már kapható az Eurázsia legújabb száma!

Az Eurázsia szeptemberi számának központi témája az űrkutatás, a nagyhatalmak közt zajló űrverseny és a magyar űrszektor fejlődése, a címlapon az első magyar űrhajóssal, Farkas Bertalannal. Interjút készítettünk mások mellett Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztossal, és a HUNOR Programban kiválasztott űrhajóssal, Kapu Tiborral, valamint a tartalékos Cserényi Gyulával.

Kulcspozícióba kerülni a világűrben
Kulcspozícióba kerülni a világűrben

„Elkeserítő belegondolni, hogy az Európai Unió az űrtevékenység, vagy az innováció tekintetében a dobogón sincs, ha a világ nagyhatalmait vesszük figyelembe” – fogalmazott lapunknak adott interjújában Ferencz Orsolya. A magyar kormány űrkutatásért felelős miniszteri biztosával a magyar űrhajós programról, hazánk soros uniós elnökségének űrtevékenységre vonatkozó terveiről, valamint a konnektivitás fenntartásának fontosságáról beszélgettünk.

A végtelenbe és tovább
A végtelenbe és tovább

„Minden, ami a tudományos vagy az emberi teljesítmény csúcsát jelenti, az űr szócskával kezdődik. A világűr tényleg a végső cél, annál nincs feljebb” – Kapu Tibor, magyar kutatóűrhajós szerint pontosan ezért vonzza az emberiséget a légüres, hangtalan tér, −270 Celsius-fok hőmérsékletű kozmikus háttérsugárzással. A kozmosz végtelenjét 44 éve a Szojuz–36 fedélzetén az Interkozmosz program keretein belül hódította meg Farkas Bertalan, magyar kozmonauta, bő négy évtizeddel később pedig újra élre tör Magyarország az űrkutatásban, hiszen a HUNOR (Hungarian To Orbit) Program lehetőséget ad a végtelen újbóli meghódítására.

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások