Putyin: Oroszország az arab világ legfontosabb kereskedelmi partnere
Vlagyimir Putyin orosz elnök az ukrajnai háború kirobbanása óta szokatlan külföldi látogatásokat tud maga mögött. Szerdán az Egyesült Arab Emírségekbe, valamint Szaúd-Arábiába látogatott. 
Putyin: Oroszország az arab világ legfontosabb kereskedelmi partnere
Tükör

Putyin: Oroszország az arab világ legfontosabb kereskedelmi partnere

Fotó: AFP/Alexey Nikolsky
Eurázsia/MTI 07/12/2023 14:35

Vlagyimir Putyin orosz elnök az ukrajnai háború kirobbanása óta szokatlan külföldi látogatásokat tud maga mögött. Szerdán az Egyesült Arab Emírségekbe, valamint Szaúd-Arábiába látogatott. 

Az Oroszország és az Egyesült Arab Emírségek közötti kapcsolatok történelmi csúcson vannak – jelentette ki Vlagyimir Putyin. Az orosz elnök szerdán Abu-Dzabiban tárgyal Mohamed bin Zájed al-Nahján sejkkel, az emírségek elnökével, ahol hangsúlyozta a két ország közötti kereskedelem fontosságát. Megjegyezte, Oroszország és az Egyesült Arab Emírségek közötti kereskedelmi forgalom 2022-ben 67 százalékkal nőtt.

– Moszkva az arab világ legfontosabb kereskedelmi partnere – húzta alá Putyin. Az orosz vezető arról is beszélt, hogy Moszkva és Abu-Dzabi aktívan bővíti ipari együttműködését, valamint számos meghatározó olaj- és gázipari beruházásban vesznek részt közösen. Putyin hangsúlyozta az OPEC+ (a világ legnagyobb kőolajkitermelő országait tömörítő szervezet – a szerk.) fontosságát és az azon belüli partnerséget.

Mohamed bin Zájed al-Nahján történelmi jelentőségünek nevezte a két ország kapcsolatát, hozzátéve, hogy az együttműködésük mindkét fél számára előnyös. 
AFP/Hamad Al-Kaabi
Semmi sem zavarhatja meg Oroszország és Szaúd-Arábia baráti kapcsolatainak fejlődését – ezt már Rijádban mondta az orosz elnök, ahol Mohamed bin Szalmán szaúdi trónörökössel tárgyalt. – Stabil, nagyon jó kapcsolataink vannak a politikai együttműködés, valamint a gazdaság és a humanitárius kérdések területén. Természetesen számunkra nagyon fontos az információcsere és annak értékelése, ami a régióban történik – fogalmazott Putyin az MTI tudósítása szerint.

Az utóbbi néhány évben nagyszerű eredményeket értünk el a kétoldalú együttműködésben egyebek között az energetikai, mezőgazdasági, kereskedelmi és egyéb ágazatokban, valamint a befektetések területén – emelte ki a szaúdi trónörökös. – Sok közös érdekünk van, amelyek keretében a világ, illetve a közel-keleti térség stabilitásán és fejlődésén dolgozunk – fűzte hozzá.

– A politikai együttműködésünknek köszönhetően sikerült pozitív hatást gyakorolnunk egy sor közel-keleti folyamatra, ami lehetővé tette a regionális biztonság megerősítését – hangsúlyozta a szaúdi herceg.
Továbbiak
Már kapható az Eurázsia legújabb száma!
Már kapható az Eurázsia legújabb száma!

Az Eurázsia szeptemberi számának központi témája az űrkutatás, a nagyhatalmak közt zajló űrverseny és a magyar űrszektor fejlődése, a címlapon az első magyar űrhajóssal, Farkas Bertalannal. Interjút készítettünk mások mellett Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztossal, és a HUNOR Programban kiválasztott űrhajóssal, Kapu Tiborral, valamint a tartalékos Cserényi Gyulával.

Kulcspozícióba kerülni a világűrben
Kulcspozícióba kerülni a világűrben

„Elkeserítő belegondolni, hogy az Európai Unió az űrtevékenység, vagy az innováció tekintetében a dobogón sincs, ha a világ nagyhatalmait vesszük figyelembe” – fogalmazott lapunknak adott interjújában Ferencz Orsolya. A magyar kormány űrkutatásért felelős miniszteri biztosával a magyar űrhajós programról, hazánk soros uniós elnökségének űrtevékenységre vonatkozó terveiről, valamint a konnektivitás fenntartásának fontosságáról beszélgettünk.

A végtelenbe és tovább
A végtelenbe és tovább

„Minden, ami a tudományos vagy az emberi teljesítmény csúcsát jelenti, az űr szócskával kezdődik. A világűr tényleg a végső cél, annál nincs feljebb” – Kapu Tibor, magyar kutatóűrhajós szerint pontosan ezért vonzza az emberiséget a légüres, hangtalan tér, −270 Celsius-fok hőmérsékletű kozmikus háttérsugárzással. A kozmosz végtelenjét 44 éve a Szojuz–36 fedélzetén az Interkozmosz program keretein belül hódította meg Farkas Bertalan, magyar kozmonauta, bő négy évtizeddel később pedig újra élre tör Magyarország az űrkutatásban, hiszen a HUNOR (Hungarian To Orbit) Program lehetőséget ad a végtelen újbóli meghódítására.

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások