„Kínáé az egyik legerősebb hang a globális békepárti többségben. Ma lehetőségem volt ismételten megköszönni mindazt, amit Kína eddig tett a béke érdekében Ukrajnában” – írta a Facebook-oldalán Szijjártó Péter a kínai nagykövettel folytatott tárgyalásai kapcsán.
„Mi támogatjuk a kínaiak béketervét, mert azzal emberéleteket lehet menteni, és ma Gong Tao kínai nagykövettel is egyetértettünk abban, hogy a béke iránti erőfeszítéseket tovább kell erősíteni” – tette hozzá.
„Kína és Magyarország az Övezet és Út kezdeményezés közös építésének példaképe. A kölcsönös tisztelet és a kölcsönös előnyök elve alapján a két ország úttörő szerepet játszik és számos újdonságot hoz az Övezet és Út kezdeményezés együttműködés közös építésébe” – írta Gong Tao kínai nagykövet az Eurázsia szeptemberi számában megjelent köszöntőjében. A diplomata beszédet tartott azon a konferencián is a hónap elején, amit a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a Kínai Nagykövetséggel közösen tartott, az Övezet és Út kezdeményezés meghirdetésének tizedik, valamint a magyar-kínai diplomáciai kapcsolatok felvételének 74. évfordulója alkalmából.
Az MNB Felügyeleti Központ és Pénzmúzeum adott otthont a Magyarország és a Kínai Népköztársaság közötti kapcsolatfelvétel 75. évfordulója alkalmából rendezett ünnepségnek. Az eseményen bemutatták az MNB által az évforduló apropóján kibocsátott diplomáciai célú éremveretet és „A magyar–kínai pénzügyi kapcsolatok 75. évfordulója” című könyvet.
Kína felé nyitni kell, és ezt folytatni fogjuk – mondta Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára a magyar-kínai diplomáciai kapcsolatok felvételének 75. évfordulója alkalmából csütörtökön Budapesten, a Magyar Zene Házában rendezett ünnepségen, az MTI tudósítása szerint.
A magyar–kínai diplomáciai kapcsolatok felvételének 75. évfordulóját ünnepeljük az idén. Májusban hazánkba látogatott Xi Jinping kínai államfő, majd Orbán Viktor miniszterelnök utazott Pekingbe tárgyalni a „békemisszió” keretében.
Még meg sem született a Kínai Népköztársaság, de sportjának képviselői már bemutatkoztak Budapesten. Néhány héttel a népi Kína megalakítása előtt, 1949 augusztusában, a X. Főiskolai Világbajnokság kosárlabdatornáján részt vett a Szabad Kína csapata. Az elnevezés utalt a politikai fordulatra, hiszen a Népsport egy évvel korábban, az 1948-as olimpia idején még arról írt, hogy Csungkajsek (sic!) Kínája vesz részt a londoni játékokon.