Szijjártó Péter fogadta Gong Tao kínai nagykövetet
Gong Taóval, a Kínai Népköztársaság új budapesti nagykövetével tárgyalt kedden hivatalában Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, aki ismét megköszönte Kínának a béke érdekében tett erőfeszítéseit.
Szijjártó Péter fogadta Gong Tao kínai nagykövetet
Fókusz

Szijjártó Péter fogadta Gong Tao kínai nagykövetet

Fotó: Szijjártó Péter Facebook-oldala
Őry Mariann 04/10/2023 11:49

Gong Taóval, a Kínai Népköztársaság új budapesti nagykövetével tárgyalt kedden hivatalában Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, aki ismét megköszönte Kína  béke érdekében tett erőfeszítéseit.

„Kínáé az egyik legerősebb hang a globális békepárti többségben. Ma lehetőségem volt ismételten megköszönni mindazt, amit Kína eddig tett a béke érdekében Ukrajnában” – írta a Facebook-oldalán Szijjártó Péter a kínai nagykövettel folytatott tárgyalásai kapcsán.

„Mi támogatjuk a kínaiak béketervét, mert azzal emberéleteket lehet menteni, és ma Gong Tao kínai nagykövettel is egyetértettünk abban, hogy a béke iránti erőfeszítéseket tovább kell erősíteni” – tette hozzá.

Fotó: Szijjártó Péter Facebook-oldala
Szijjártó Péter múlt csütörtökön részt vett a Kínai Nagykövetség fogadásán, amit a Kínai Népköztársaság alapításának és a magyar-kínai diplomáciai kapcsolatok felvételének 74. évfordulója alkalmából rendeztek a Vigadóban. Ünnepi beszédében úgy fogalmazott, Magyarország és Kína együttműködése eddig igazi sikertörténet, s a kormány elkötelezett aziránt, hogy ezt a közös sikertörténetet minél tovább írja a két ország. 

„A kínai-magyar együttműködésből Magyarország nagyon sokat profitált. Mára Kína lett hazánk első Európán kívüli kereskedelmi partnere. A közép-európai térségben hozzánk érkezik a legtöbb beruházás Kínából” – jelentette ki.

A külügyminiszter hangsúlyozta, mára a két ország között „stratégiai, átfogó és baráti kapcsolatrendszer” jött létre. Kiemelte, hogy Magyarország 2015-ben első európai államként csatlakozott az Egy övezet, egy út kezdeményezéshez, amely csak tovább erősítette a keleti nyitás stratégiájának eredményeit.

„Az elmúlt négy évből kétszer is a kínai beruházók hozták az adott évben a legtöbb beruházást ide. És Magyarország gazdaságtörténetének legnagyobb vállalati beruházását is egy kínai vállalat hajtja végre” – tette hozzá.
Szeptember végén Szijjártó Péter telefonon tárgyalt kínai kollégájával, Wang Yivel, akinek megköszönte országa erőfeszítéseit a béke megteremtéséért Ukrajnában.  A beszélgetésről a Facebook-oldalán beszámolva a magyar tárcavezető azt írta, Wang Yi kínai külügyminiszterrel egyetértettek abban, hogy a béke feltételei napról napra romlani fognak, így a béketeremtésre vonatkozó erőfeszítéseket meg kell sokszorozni.

Kínai kollégája „nagyrabecsüléséről biztosította a béke iránt elkötelezett magyar politikát” – tette hozzá. Egyetértettek abban is – tudatta Szijjártó Péter –, hogy az Európai Unió és Kína együttműködését nem leépíteni kell, hanem fokozni. A kooperáció leépítése hátrányos lenne Európának – állapították meg. A külgazdasági és külügyminiszter a bejegyzésében kitért arra is, hogy Magyarország a kínai elektromos autóipari beruházások „első számú európai célpontjává vált”.
Út a közös fejlődéshez és jóléthez - Gong Tao nagykövet cikke az Eurázsiában

„Kína és Magyarország az Övezet és Út kezdeményezés közös építésének példaképe. A kölcsönös tisztelet és a kölcsönös előnyök elve alapján a két ország úttörő szerepet játszik és számos újdonságot hoz az Övezet és Út kezdeményezés együttműködés közös építésébe” – írta Gong Tao kínai nagykövet az Eurázsia szeptemberi számában megjelent köszöntőjében. A diplomata beszédet tartott azon a konferencián is a hónap elején, amit a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a Kínai Nagykövetséggel közösen tartott, az Övezet és Út kezdeményezés meghirdetésének tizedik, valamint a magyar-kínai diplomáciai kapcsolatok felvételének 74. évfordulója alkalmából.

Továbbiak
Újabb BYD-beruházás érkezik Magyarországra
Újabb BYD-beruházás érkezik Magyarországra

Új elektromos buszgyártó üzemet épít Komáromban a kínai BYD. A beruházást Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter jelentette be, aki kiemelte, elektromos járműgyártásban Magyarország továbbra is Európa élén jár. 

Magyar–kínai szimpózium az emberi jogokról
Magyar–kínai szimpózium az emberi jogokról

„A nemzetközi emberi jogokkal kapcsolatos konszenzus: Az elmúlt 80 év áttekintése és a jövő kilátásai” címmel rendezett magyar–kínai szimpóziumot június 24-én Budapesten a Kínai Emberi Jogi Tanulmányok Társasága (CSHRS), a Kínai Népköztársaság Magyarországi Nagykövetsége, valamint az Eurázsia Központ.

„A kínai vállalatok hozzájárulnak Magyarország gazdasági fejlődéséhez”
„A kínai vállalatok hozzájárulnak Magyarország gazdasági fejlődéséhez”

Gong Tao, a Kínai Népköztársaság magyarországi nagykövete átfogó képet adott Kína gazdasági helyzetéről, innovációs törekvéseiről, a kínai–magyar együttműködés eredményeiről, valamint Kína külpolitikai álláspontjáról, különös tekintettel az Egyesült Államokkal és Tajvannal kapcsolatos fejleményekre, egy, a közelmúltban tartott sajtóeseményen.

Varga Mihály együttműködési megállapodást kötött a kínai jegybankelnökkel
Varga Mihály együttműködési megállapodást kötött a kínai jegybankelnökkel

A jelenlegi bizonytalan világgazdasági környezetben Magyarország kiemelten számíthat keleti partnereire a pénzügyi stabilitás és a kiberbiztonság terén is – jelentette ki Varga Mihály, miután együttműködési megállapodást írt alá Gongsheng Pan-nal, a People’s Bank of China elnökével. 

A weboldalunkon sütiket (cookie-kat) használunk. Az Ön beleegyezésével ezeket arra használjuk, hogy mérjük és elemezzük a weboldal használatát.
Információk és beállítások