Xi Jinping kínai elnök megjegyezte, hogy Lengyelország volt az egyik első ország, amely elismerte a Kínai Népköztársaságot, és elmondta, hogy a kétoldalú viszony folyamatosan fejlődik azóta, hogy a két ország 75 évvel ezelőtt diplomáciai kapcsolatokat létesített egymással – számolt be a Global Times.
Mióta Kína és Lengyelország nyolc évvel ezelőtt úgy döntött, hogy átfogó stratégiai partnerséggé emeli kapcsolatait, a két ország közötti kereskedelem és együttműködés számtalan területen elmélyült, ami a két nép javát szolgálja – tette hozzá.
Xi Jinping szerint „a kínai–lengyel kapcsolatok sikerének kulcsa az, hogy mindkét fél képes volt bölcsességet és erőt meríteni nemzeteik történelmi és kulturális hagyományaiból, és ragaszkodni a kétoldalú baráti kapcsolatok független fejlesztéséhez.”
Kína úgy döntött, hogy 15 napos egyoldalú vízummentességet vezet be a lengyel állampolgárok számára – jelentette be a kínai elnök.
Andrzej Duda lengyel elnök a találkozón kijelentette, hogy Lengyelország kész szorosabb együttműködést folytatni Kínával, a lengyel–kínai átfogó stratégiai partnerség továbbfejlesztését szorgalmazni, és pozitívan hozzájárulni a világbéke és stabilitás előmozdításához.
A jövő év első felében Lengyelország tölti be az EU soros elnökségét, és hajlandó konstruktív szerepet játszani az EU és Kína közötti kapcsolatok előmozdításában, valamint továbbra is támogatni fogja a közép- és kelet-európai országok és Kína közötti együttműködést – húzta alá Duda.
Az ukrajnai háborúval kapcsolatban Xi hangsúlyozta, hogy „Kína béketárgyalásokat ösztönöz és politikai megoldásra törekszik.” „Erőfeszítéseket kell tenni a konfliktus eszkalálódásának megakadályozására és a béketárgyalásoknak kedvező feltételek megteremtésére. Ez egybecseng a nemzetközi közösség, így Európa érdekeivel is” – húzta alá a kínai vezető.
„Kína bátorít és támogat minden olyan erőfeszítést, amely a válság békés megoldását szolgálja, és elősegíti egy kiegyensúlyozott, hatékony és fenntartható európai biztonsági keretrendszer létrehozását. Kína továbbra is kész arra, hogy a maga módján konstruktív szerepet játsszon az ukrán válság politikai rendezésében” – jelentette ki Xi.
Kínának és Lengyelországnak rengeteg közös érdeke van a gazdasági és kereskedelmi együttműködés terén. Xi Jinping rámutatott, a két országnak közösen kell előmozdítania az együttműködést olyan nagyszabású projektekben, mint a Kína-Európa vasúti expressz, valamint erősíteni a partnerséget olyan területeken, mint a kereskedelem, mezőgazdaság, a digitális gazdaság, a zöld ipar és a tiszta energia.
„Kína támogatja, hogy több kiváló minőségű lengyel mezőgazdasági és élelmiszeripari termék kerüljön a kínai piacra, támogatja a kétirányú befektetések bővítését, és reméli, hogy Lengyelország tisztességes, igazságos és megkülönböztetéstől mentes üzleti környezetet biztosít a kínai vállalkozások számára” – jegyezte meg Xi.
Országaik stratégiai kapcsolatainak megerősítéséről állapodott meg Wang Yi kínai külügyminiszter és francia hivatali kollégája, Jean-Noël Barrot. A két diplomáciai vezető csütörtökön találkozott Pekingben.
A kínai külügyminisztérium hétfőn határozottan cáfolta azokat a sajtóértesüléseket, amelyek szerint Peking részt venne egy esetleges, az Európai Unió által vezetett ukrajnai békefenntartó misszióban.
Kirgizisztán és Tádzsikisztán múlt héten írta alá azt a kulcsfontosságú határmegállapodást, amely a két volt szovjet köztársaság között évtizedek óta húzódó vitát rendezte. A döntés Szijjártó Péter is üdövözlte.