Miután január elsejével Egyiptom, Etiópia, Irán, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek csatlakozásával tíz tagúvá vált a BRICS, Oroszország újabb bővítésre tett javaslatot, noha most nem teljes jogú tagokról, csupán „partnerországokról” van szó – számolt be a Business Standard.
Idén Moszkva tölti be a soros elnökséget, és arra kérte a BRICS-tagállamokat, hogy a csatlakozásra jelentkezését benyújtó harminchárom állam közül válasszanak ki tízet, melyek szerintük megfelelő partnerországok lennének. A listákat összevetve ez után kiválasztanák azokat az államokat, melyeket a legtöbb tagállam ajánlotta.
A csatlakozni kívánó országok közt ott van például Törökország, Pakisztán, Thaiföld, Malajzia, Venezuela, Kuba, Nigéria, vagy éppen Kenya. A Business Standard megemlíti, India ellenzi, hogy Pakisztán felvételt nyerjen a tömörülésbe, mivel a két ország kétoldalú kapcsolatai mérgeznék a BRICS munkáját.
Szakértők szerint a BRICS-tagság növeli egy ország nemzetközi elismertségét, valamint befolyását a globális ügyekre való tekintettel. A következő BRICS-csúcstalálkozóra októberben, az oroszországi Kazany városában kerül sor, Moszkva a csúcs egyik fő prioritásaként tűzte ki a BRICS-partnerországokkal való együttműködés módjainak kidolgozását.
Wang Yi kínai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Rio de Janeiróban, a G20 csúcstalálkozóján egyeztettek.
Kína kész együttműködni az új amerikai kormánnyal – jelentette ki Xi Jinping kínai államfő a távozó amerikai elnökkel, Joe Bidennel folytatott utolsó tárgyalása után az Ázsiai-Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) perui csúcstalálkozóján.
Hivatalos látogatásra utazott Peruba Xi Jinping kínai elnök, ahol a következő Ázsiai-Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködési (APEC) csúcstalálkozót tartják. A csúcsot megelőzően – ahol Xi találkozik Joe Biden leköszönő amerikai elnökkel – a vezető kínai együttműködéssel felhúzott kikötőt avatott fel a perui Chancay városában, amely közvetlen útvonalat biztosít az ázsiai nagyhatalom számára a Csendes-óceánon át Dél-Amerikába.