Miután január elsejével Egyiptom, Etiópia, Irán, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emírségek csatlakozásával tíz tagúvá vált a BRICS, Oroszország újabb bővítésre tett javaslatot, noha most nem teljes jogú tagokról, csupán „partnerországokról” van szó – számolt be a Business Standard.
Idén Moszkva tölti be a soros elnökséget, és arra kérte a BRICS-tagállamokat, hogy a csatlakozásra jelentkezését benyújtó harminchárom állam közül válasszanak ki tízet, melyek szerintük megfelelő partnerországok lennének. A listákat összevetve ez után kiválasztanák azokat az államokat, melyeket a legtöbb tagállam ajánlotta.
A csatlakozni kívánó országok közt ott van például Törökország, Pakisztán, Thaiföld, Malajzia, Venezuela, Kuba, Nigéria, vagy éppen Kenya. A Business Standard megemlíti, India ellenzi, hogy Pakisztán felvételt nyerjen a tömörülésbe, mivel a két ország kétoldalú kapcsolatai mérgeznék a BRICS munkáját.
Szakértők szerint a BRICS-tagság növeli egy ország nemzetközi elismertségét, valamint befolyását a globális ügyekre való tekintettel. A következő BRICS-csúcstalálkozóra októberben, az oroszországi Kazany városában kerül sor, Moszkva a csúcs egyik fő prioritásaként tűzte ki a BRICS-partnerországokkal való együttműködés módjainak kidolgozását.
Az Eurázsia legújabb számának középpontjában a globális Dél felemelkedése áll, a bandungi konferencia 70. évfordulójának apropóján. Címlapos interjút készítettünk Illés Boglárkával, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkárával. A magazinban további izgalmas anyagokat olvashatnak szakértőktől, valamint további exkluzív interjúkat Ajáz Szadik pakisztáni házelnökkel, Bora Parkkal, a szöuli INSS Hibrid Fenyegetések Kutatóközpontjának igazgatójával, Ralf Emmers professzorral, valamint Medvigy Istvánnal, a szöuli Liszt Intézet igazgatójával.
Történelmi csúcsra emelkedett az orosz milliárdosok száma a Forbes legfrissebb rangsora szerint – jelentette a TASZSZ orosz állami hírügynökség.
Magyarországnak és más európai országoknak is az az érdeke, hogy minden irányba nyitott külpolitikát folytasson, véli Ralf Emmers professzor, akivel a Budapest Eurasia Forumon beszélgettünk. A Londoni Egyetem Nemzetközi Tanulmányok és Diplomáciai Központjának (CISD) társelnöke a globális Dél növekvő befolyásáról és felelősségéről is beszélt lapunknak.